ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قمر پاندورای زحل در نمای نزدیک/عکس روز ناسا

دانش > نجوم - دهانه‌های قمر کوچک پاندورای زحل از نزدیک چگونه به نظر می‌رسند؟ برای فهمیدن این موضوع، فضاپیمای رباتیک کاسینی متعلق به ناسا دو هفته‌ی پیش از کنار این قمر عجیب گذر کرد.

 نتیجه‌ این گذر ثبت با کیفیت‌ترین عکس از پاندورا است که از فاصله‌ی ۴۰ هزار کیلومتری گرفته شد. این قمر ۸۰ کیلومتر قطر دارد و در این عکس می‌توان ساختارهایی به قطر ۳۰۰ متر را روی آن تشخیص داد. به نظر می‌رسد که سطح دهانه‌های پاندورا از مواد خاصی پوشیده شده و در نتیجه ظاهر صیقلی‌تری نسبت به سطح اسفنجی هایپریون، دیگر قمر زحل دارد. یک سری شیار و خطوط هم روی سطح این قمر مشاهده می‌شود. پاندورا از این جهت جالب توجه است که به همراه یک قمر دیگر به نام پرومتئوس باعث شده ذرات حلقه‌ی F زحل به صورت یک حلقه‌ی مجزا در بیایند.

برای دیدن عکس در ابعاد بزرگتر روی‌ آن کلیک کنید. 

۵۴۵۴

 

 

[ منبع این مطلب سایت خبرآنلاین،علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرآنلاین،علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X