ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پژوهشگر موسیقی: لطفی جزو پنج موسیقی دان برتر تاریخ ایران است

تهران- ایرنا - علیرضا میرعلینقی محقق و پژوهشگر موسیقی گفت: در تقسیم بندی تاریخی موسیقی ایران محمدرضا لطفی را جزو پنج موسیقی دان برجسته فرهنگی تاریخ کشور می دانم.

وی در آیین نکوداشت هفتادمین زادروز مرحوم استاد محمدرضا لطفی با عنوان 'لطف ساز' که به همت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و با همکاری مکتب خانه میرزاعبدالله برگزار شد افزود: لطفی شاید پرکارترین و موثرترین موسیقیدان تاریخ ما نیز بود، به دلیل استعدادهای خاصی که این هنرمند برجسته داشت.
در این یاد بود که جمعه شب در فرهنگسرای نیاوران با حضور اساتید موسیقی و شاگردان مکتب میرزا عبدالله و نیز سرود لطفی فرزند محمدرضا لطفی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد میرعلینقی اظهار داشت: با همه احترامی که برای همه اساتید و بزرگان قائل هستیم باید بگویم لطفی همتایی نداشت و دیگر مانند او یافت نمی شود.
وی افزود: با وجود ١٧-١٨ سال سابقه آشنایی، موهبت شاگردی استاد لطفی را متاسفانه نداشتم اما از همان ابتدای آشنایی تاثیر زیادی در تصحیح پژوهش ها و ذهنیت های ناقص من داشت به طوری که بسیاری از اندیشه های خودم را با استفاده از راهنمایی های او اصلاح کردم.
میرعلینقی تاکید کرد: از جهت کاری آنطور که شایسته بود شناخته نشد و خصوصا در سال های آخر متاسفانه در حق وی بسیار جفا شد که بیشتر از خامی و نادانی بود اما استاد لطفی در مقابل این برخوردها لطف و سعه صدر نشان می داد و باز هم تحمل می کرد.در طول زندگی جز موسیقی به هیچ چیزی دلبستگی نداشت.
فرخ مظهری مدیر مکتب خانه میرزا عبدالله سخنران دیگر بود که پیرامون شخصیت و فعالیت های فرهنگی استاد لطفی گفت: به یاد می آورم که استاد لطفی در بستر بیماری به من گفت:' من در تمام عمر تلاش کردم که هنر و موسیقی این سرزمین را حفظ و بالنده کنم، امیدوارم که اینطور شده باشد.' امروز که عشق و شور نوازندگان و هنردوستان این سرزمین را شاهد هستم می توانم به او بگویم که آری ، تلاشت به بار نشست.
مجید درخشانی نیز با تشویق ویژه حضار در جایگاه حضور یافت و پیرامون رابطه خود با استاد لطفی گفت: من سال های آخر عمر استاد را به دلیل سهل انگاری های خودم از دست دادم، ولی می توانم بگویم در دورانی که در خدمت ایشان بودم خیلی از او آموختم. از موسیقی هم که بگذریم باید بگویم از ایشان درس زندگی آموختم.
این موسیقی دان افزود: اولین بار که استاد را دیدم و در حضور وی ساز زدم به من گفت که همه آنچه تا امروز آموختی را بریز دور و از اول شروع کن و من همین کار را کردم. شخصیت و آموزه های آن مرحوم در زندگی من بسیار تاثیرگذار بود و خوشحالم که در محضر چنین مرد بزرگی حضور داشتم.
سیدعباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران دیگر سخنران نکوداشت هفتادمین زادروز استاد محمدرضا لطفی بود که ابتدا پیرامون شکل گیری این برنامه گفت: این آیین به پیشنهاد و با همکاری مکتب خانه میرزا عبدالله برگزار گردید. در جلسه ای که جهت برنامه ریزی و مشورت پیرامون این برنامه داشتیم به حضور استاد سایه (عزلسرای معاصر) رسیدیم که من می خواهم برخی نکات مطرح شده در آن نشست را حضور شما اعلام کنم.
سجادی ادامه داد: استاد سایه ابتدا از نخستین ملاقات خود با مرحوم لطفی خاطراتی گفت و در ادامه وقتی ذکر خیر استاد لطفی و استاد شجریان شد دیدم که بغض کرد و به من گفت: هر کاری که از دستتان ساخته است برای این اساتید و این بزرگان انجام بدهید. اینها آدم های کوچکی نیستند و شایسته است که در خصوص شخصیت این بزرگان چنین اقداماتی صورت گیرد.
وی افزود: یادمان باشد که شخصیت هایی مثل لطفی بزرگ هستند و نیازی به بزرگداشت ندارند. این ما هستیم که به برگزاری چنین برنامه هایی نیاز داریم. باید در این روز فکر کنیم چرا یک نفر می شود لطفی و چطور به این جایگاه می رسد؟ خود لطفی نازنین بر این باور بود که وقتی به شخصیت های هنری و فرهنگی نزدیک می شوید می بینید که هنرشان نسبت به بزرگی خودشان و شخصیتشان کوچک است.
حمید سکوتی با تک نوازی تار یاد و خاطره استاد لطفی را زنده کرد و در پایان نیز گروهی از شاگردان استاد لطفی با خوانندگی سجادی مهربانی قطعاتی را نواختند که حسن ختام این شب خاطره انگیز برای علاقمندان به لطف ساز ایرانی بود.
فراهنگ* 9338* 1823 * دریافت کننده: صدیقه بهارلو * انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X