ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

در آواز ایرانی باید صبور بود/ «شب آواز ایرانی» ادامه داشته باشد

اگر عرصه را برای آواز اصیل ایرانی باز بگذاریم، آن را آموزش دهیم و در سطح وسیع‌تری منتشر كنیم، جوانان زیادی هستند كه به سمت این نوع موسیقی خواهند آمد. به گزارش حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری؛ استاد علی جهاندار كه با حضور در سیزدهمین برنامه شب اواز ایرانی در حوزه هنری به اجرای برنامه پرداخت و شاهد اجرای هنرمندان جوان در عرصه ساز و آواز اصیل ایرانی بود، اظهار كرد: خوشحالم كه می بینم چنین جوانان مستعد و باانگیزه‌ای در كشورمان داریم كه به موسیقی اصیل ایرانی توجه نشان می دهند.
 
جهاندار تاكید كرد: حضور شایسته این جوان‌ها نشان می‌دهد می توان به آینده آواز ایرانی امیدوار بود. با این حال آنچه در هنرجویان می بینم این است كه به نسبت گذشتگان صبر كمتری دارند و با تلاش كمی می‌خواهند خیلی سریع به نتیجه برسند. همیشه به آن ها می گویم چنین چیزی میسر نیست و اگر می‌بینید اساتید درخشانی در زمینه های مختلف داریم، آن ها یك‌شبه به این مرحله نرسیده اند بلكه سال‌ها تمرین و تلاش مستمر كرده و از اساتیدشان حرف‌شنوی داشته‌اند.
 
این استاد آواز ایرانی افزود: در آواز ایرانی، هنرمند باید صبور باشد و بداند با عجله به جایی نمی رسد. صدا را باید بپزیم و بعد به مخاطب تحویل دهیم. تا وقتی صدا خام است، نباید فكر كنیم از تعلیم بی نیازیم و حتی بعد از رسیدن به مراحل بالاتر هم باید بدانیم هیچ‌گاه از تمرین و آموزش بی نیاز نیستیم. این همان كاری است كه بزرگان آواز ما می كرده اند و همین سبب شده هر قدر هم صدای آن ها را گوش دهیم باز هم خسته نشویم.
 
استاد جهاندار درباره موسیقی پاپ و موسیقی ایرانی هم توضیح داد: نمی توانیم دیكته كنیم چه چیزی وجود داشته باشد و چه چیزی نه. اگر درباره موسیقی پاپ طرفدار وجود دارد، اشكالی ندارد اما به شرط اینكه راه برای هنرمندان هر دو عرصه باز باشد و بعد مردم انتخاب كنند. معتقدم اگر عرصه را برای ساز و آواز اصیل ایرانی باز بگذاریم، آن را به خوبی آموزش دهیم و در سطح وسیع تری نسبت به انتشار و پخش آن اقدام كنیم، جوانان زیادی هستند كه به سمت این نوع موسیقی خواهند آمد.
 
وی با اشاره به برنامه شب آواز ایرانی نیز گفت: این برنامه بسیار خوبی است كه باعث تشویق جوان ها به رو آوردن به داشته های كشورشان می شود. در آینده همین افراد آوازخوان های شایسته ای خواهند شد كه از آن ها در مجامع مهم هنری نام برده می شود. امیدوارم این برنامه ادامه داشته باشد و شاهد كشف و شكوفایی استعدادها در این نهاد فرهنگی باشیم.

انتهای پیام/

[ منبع این مطلب سایت باشگاه خبرنگاران، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت باشگاه خبرنگاران، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X