ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رای پارلمان ونزوئلا به برکناری رئیس‌جمهور/ دیوان عالی: «غیر قانونی» است

الرئیس الفنزویلی نیکولاس مادورو
پارلمان ونزوئلا با تصویب قانونی به برکناری رئیس‌جمهوری این کشور رأی داد. دادگاه عالی ونزوئلا این اقدام نمایندگان پارلمان را غیرقانونی خوانده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «تاس»، پارلمان ونزوئلا، که تحت کنترل مخالفان دولت است، دوشنبه شب با تصویب قانونی، به برکناری «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور از سمتش، رای داد.

به‌رغم تصویب این قانون در پارلمان ونزوئلا، ولی این قانون «قدرتی» ندارد و موضوع «برکناری رئیس جمهور» در قانون اساسی این کشور مورد تصریح قرار نگرفته است.

طبق این گزارش، نمایندگان پارلمان، «نیکلا مادورو» رئیس‌جمهوری را به «کوتاهی در انجام وظایف» متهم کرده و مسئولیت «وضعیت خطرناک کشور» را متوجه او دانسته‌اند. نمایندگان پارلمان خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اند.

گفتنی است «لویزا اورتیگا لوبیز» دادستان کل ونزوئلا، اواخر اکتبر گذشته گفته بود: «حتی در صورت سلب رای اعتماد از رئیس‌جمهور، این قانون تنها می‌تواند در ارتباط با معاونان رئیس‌جمهور و وزراء اجرایی شود.»

از سوی دیگر، دادگاه عالی ونزوئلا با غیر قانونی خواندن این اقدام پارلمان، در بیانیه‌ای تصریح کرد، بر اساس ماده 336 قانون اساسی از نمایندگان پارلمان خواسته شد دست از تسویه حساب سیاسی رئیس‌جمهوری بردارند و اسنادی را تصویب نکنند که از دایره اختیارات قانونی‌شان خارج است.

مخالفان ونزوئلا با توجه به بحران فزاینده از جمله کمبود غذا و دارو، قطع مکرر برق و تورم، به دنبال عزل رئیس‌جمهور هستند.

ونزوئلا بیشترین ذخایر نفت جهان را دارد، اما به دلیل سقوط بهای جهانی نفت در یک سال و نیم گذشته درآمدهای این کشور کاهش یافته است.

انتهای پیام/

[ منبع این مطلب سایت تنسیم نیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت تنسیم نیوز، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X