30درصد افراد دچار سکته قلبی در ایران کمتر از 55 سال هستند

تهران - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به افزایش سکته قلبی در ایران اشاره کرد و گفت: 30 درصد افراد دچار سکته قلبی کمتر از 55 سال هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر رضا ملک زاده سه شنبه شب در نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق در سالن همایش های برج میلاد افزود: سکته های قلبی زودرس نسبت به کشورهای اروپایی ،در بین ایرانیان بیشتر است. تنها کشور ارمنستان در این زمینه نزدیک ما است.‌
وی همچنین به افزایش افراد گرفتار پرفشاری خون در ایران اشاره کرد و گفت: در بین ایرانیان بیش از 40 سال بیش از 30 درصد و در بین افراد 60 سال، این درصد به 55 درصد می رسد.
ملک زاده با اشاره به این که 10 درصد ایرانی ها مبتلا به قند خون هستند، گفت: 15 تا 20 سال اینده نزدیک به یک سوم ایرانی ها به دیابت مبتلا می شوند.

*۲۴ سال به طول عمر ایرانیان افزوده شده است
معاون وزیر بهداشت به دستاوردهای مهم در ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: در این دوران ۲۴ سال به عمر ایرانیان افزوده و مرگ و میر کودکان و مادران کاهش یافته است.
وی ادامه داد: بیماری های عفونی مانند مالاریا و هپاتیت بی نیز در این مدت در کشور کنترل شده است.
معاون وزیر بهداشت در بیان برخی از معضلات فراروی بهداشت و سلامت در کشور، به مصرف سیگار، تصادفات جاده ای و مرگ و میرهای ناشی از سکته قلبی و مغزی اشاره کرد و گفت: تلاش داریم تا ۱۰ سال اینده مرگ و میر ناشی از سکته های قلبی و مغزی را در کشور کاهش دهیم.
وی همچنین به کاهش تحرک بدنی در کشور اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد ایرانی ها تحرک بدنی کافی را ندارند.
ملک زاده بر لزوم پیشگیری ثانویه سکته قلبی در کشور تاکید کرد و گفت: نیمی از افرادی که سکته قلبی کردند، داروهای لازم را برای جلوگیری از سکته قلبی مجدد، مصرف نمی کنند.
وی به استفاده از داروی پلی پیل برای پیشگیری اولیه از سکته قلبی اشاره کزد و گفت: این دارو در پیشگیری از این عارضه موثر است. با مصرف این دارو حدود ۵۰ درصد این عارضه را کاهش می دهد.
وی، ارزان بودن و در دسترس بودن را از جمله مزیت های این دارو اعلام کرد و گفت: تحقیقات ما نشان داده که این دارو برای پیشگیری موثر است.
علمی1201
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور*انتشار: زهره محتشمی پور

انتهای پیام /*
منبع مطلب
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، علمی منتشر شده و صرفا در مجله اینترنتی جدیدترین ها با رعایت حقوق معنوی منتشر کننده مطلب به صورت خودکار و ماشینی بازنشر شده است، لینک منبع این مطلب در زیر این قسمت قرار گرفته است.
30درصد افراد دچار سکته قلبی در ایران کمتر از 55 سال هستند - خبرگزاری ایرنا، علمی
برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «30درصد افراد دچار سکته قلبی در ایران کمتر از 55 سال هستند» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.