ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی: فشار بر رسانه های متعهد فضای اطلاع رسانی را کدر می کند

تبریز - ایرنا - دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی گفت: اگر به دنبال توسعه کشور هستیم، هرگز نباید یک خبرنگار را تهدید کنیم، زیرا فشار بر رسانه های متعهد، فضای اطلاع رسانی را کدر می کند.

به گزارش ایرنا، امیر کریم زاد شریفی در آستانه 17 مرداد ماه روز خبرنگار در گفت و گویی افزود: اگر رسانه را محور توسعه کشور بدانیم بی تردید خبرنگاران به عنوان چشم بینای جامعه نقش کلیدی در این توسعه دارند.
وی ادامه داد: این خبرنگاران هستند که با استعداد ذاتی و آموزش های تخصصی که سپری کرده اند، راه اطلاع رسانی شفاف را هموار می کنند، ولی متاسفانه فشار بر رسانه های متعهد و مستقل، فضای شفاف اطلاع رسانی را روز به روز کدر می کند.
کریم زاد با تاکید بر ضرورت اجرای قانون مطبوعات در خصوص فعالان رسانه ای اظهار داشت: متاسفانه در بسیاری از مواقع فشار بر رسانه ها به عنوان بهانه ای برای قدرت نمایی و نشان دادن نقش تاثیرگذاری افراد و جریان های سیاسی نمود پیدا می کند که به هیچ وجه به نفع جریان آزاد اطلاع رسانی نیست.
دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی با اشاره به انتظاراتی که فعالان رسانه ای از دولت تدبیر و امید در خصوص توجه به رسانه ها و جریان آزاد اطلاع رسانی دارند، گفت: آنچه که می تواند مرز افتراق میان خبرنگاران متعهد و خبرنگاران غیر متعهد را تعیین کند اخلاق گرا بودن و پایبندی آنها به رسالت اجتماعی و حرفه ای آنهاست .
وی اضافه کرد: به وجود آمدن صدها یا بهتر بگویم هزاران رسانه به اصطلاح خبری مخصوصاً در فضای مجازی که بخش اعظم آنها هیچ تخصص وتعهد و جایگاه رسانه ای ندارند، می تواندآسیب جدی به باورهای جامعه وارد کند.
وی ادامه داد: از طرفی گروهی از پردازشگران و خبرنگارانی هستند که بدون ملاحظات اخلاقی و اجتماعی به تولید و انتشار موضوعاتی اقدام می کنند که بر آیند آن به جز ترویج و اشاعه یاس و نا امیدی و سرخوردگی اجتماعی نیست .
این فعال رسانه ای در ادامه به نقش برجسته تشکل های صنفی روزنامه نگاران در استان اشاره کرد و افزود: آذربایجان شرقی جزو معدود استان های کشور به شمار می رود که همچنان انجمن صنفی روزنامه نگاران آن نفس می کشد و بر خلاف سایر استان ها این تشکل صنفی تلاش دارد تا نقشی برجسته در رفع مشکلات صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران استان ایفا کند.
دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی تشریح کرد: اگر امروز شاهد تلالو تشکل های صنفی در استان هستیم بی تردید این موفقیت در سایه فعالیت خبرنگاران و روزنامه نگاران متعهدی است که نسبت به تشکل های صنفی خود متعهدانه ایفای نقش می کنند.
وی با اشاره به فرا رسیدن 17 مرداد ماه روز خبرنگار اذعان داشت: این روز بهترین بهانه برای تجلیل از تلاش انسان هایی است که همواره ابعاد مختلف یک موضوع را موشکافانه بررسی می کنند و هرگز با ساده انگاری و تساهل و تسامح به موضوعات نمی نگرد.
کریم زاد اظهار کرد: خبرنگار حرفه ای هرگز به دنبال جنجال آفرینی نیست ولی جریان سازی را مشی خود می داند؛ خبرنگار حرفه ای هرگز برای منافع خود نمی نویسد و نمی گوید؛ خبرنگار حرفه ای هرگز اطلاعات را تحریف و وارونه نمی کند؛ خبرنگار حرفه ای هرگز به حریم ها تجاوز و مخاطب را تحریک نمی کند.
وی تاکید کرد: خبرنگار حرفه ای هرگز موضع نمی گیرد. خبرنگار حرفه ای هرگز کاه راکوه وکوه راکاه جلوه نمیدهد . خبرنگارحرفه ای هرگز از پشت میز کار گزارش تنظیم نمی کند. خبرنگار حرفه ای هرگز انتقام جویی نمی کند. خبرنگار حرفه ای هرگزبرای قلم و کلام خود قیمت تعیین نمی کند و خبرنگار حرفه ای با سرلوحه قرار دادن اصول اخلاق و تقوا ازنگاهی که مصلح اجتماعی برای تعالی جامعه و ترویج پاک اندیشی تلاش می کند.
518/6120


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X