ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیر آبفا طبس: اطلاع‌ رسانی موثر خبرنگاران مصرف آب را کاهش داد

بیرجند- ایرنا - مدیر آب و فاضلاب شهری (آبفا) طبس با اشاره به برگزاری نشست خبری با خبرنگاران شهرستان در آغاز فصل گرمای سال 95، گفت: در نتیجه اطلاع رسانی دقیق و به هنگام رسانه ها، منجر به کاهش هفت درصدی آب در خرداد ماه و نیزکاهش 7.9 درصدی در تیر ماه نسبت مددت مشابه پارسال شده است.

علیرضا محمدزاده مقدم، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: در سال های قبل با توجه به توسعه شهر سالانه شش تا هشت درصد میزان مصرف آب افزایش داشت، امسال همکاری به موقع رسانه ها باعث شد تا با آماری غیر از سال قبل رو به رو شویم.
وی تاکید کرد: اطلاع رسانی خبرنگاران باعث شد بخشی از کمبودی که وجود داشت از محل صرفه جویی و کاهش میزان مصرف شهروندان جبران شود.
وی بالا رفتن آستانه تحمل مردم را از دیگر مزیت اطلاع رسانی دقیق خبرنگاران عنوان کرد و یادآور شد: در فشار سنجی هایی که در سطح شهر شد در بعضی نقاط فشار بسیار پایین بود و در ساعت های قطعی موقت آب، مردم هیچگونه تماسی با سامانه 122 نداشتند و وقتی این موضوع را سئوال کردیم عنوان کردند که در جریان مشکل آب شهر هستیم.
وی تصریح کرد: این مساله متاثر از اطلاع رسانی دقیق رسانه هاست که باز خورد آن کاهش میزان مصرف آب در تابستان سال جاری است، امیداوریم این وضعیت تا پایان شهریور ماه ادامه داشته باشد.
وی بیان کرد: اهمیت کار واقعی خبرنگاران را در سال جاری کاملا لمس کردیم، خشکسالی های پیاپی متاسفانه فشار مضاعفی به منابع تامین آب شهر وارد کرده، طوریکه سال جاری با 37 میلیمتر بارندگی در شهر طبس سال بسیار سختی داریم .
مدیر آبفا طبس ادامه داد: این موضوع باعث نگرانی زیادی برای تامین آب شرب شهر شد و با توجه به پیش بینی این وضعیت، تمهیدات فنی و اقدامات در بخش اصلاح شبکه های فرسوده و آماده به کار داشتن چاه ها و اقداماتی که مقدور بود از لحاظ فنی برای تامین آب شرب شهر در فصل گرما انجام شود، انجام شد.
وی افزود: استفاده از چاه های اجاره ای و اقداماتی از این قبیل انجام شد، ولی با همه آن پیش بینی می کردیم شهر طبس با مشکل زیادی در تامین آب مواجه شود.
محمدزاده مقدم گفت: سابقه مصرف در طبس با توجه به گرمای هوا و نوع اقلیم منطقه از حد نرمال بالاتر است و به طور متوسط برای هر شهروند حدود 400 لیتر آب در شبانه روز نیاز است، تامین کنیم.
وی اظهار کرد: این میزان مصرف در فصل گرما در سال های قبل از 500 لیتر هم بیشتر بود.
وی با قدردانی از خبرنگاران گفت: با توجه به مشکل کمبود آب که قابل پیش بینی بود از خبرنگاران در ابتدای فصل گرما استمداد طلبیدیم و در نشستی اطلاعات و وضعیت موجود و برنامه ها تشریح شد که به نحو بسیار مطلوب و هنرمندانه ای مسائل را منعکس کردند.
وی بیان کرد: خبرنگاران مشکل را بی حاشیه و با حقیقت تمام و کامل، مردم را مطلع کردند و این مساله باعث شد به صورت غیرقابل پیش بینی نتیجه و بازخورد آن را در تامین آب شهر مشاهده کنیم با توجه به اینکه قسمت اعظم فصل گرما در شهر سپری شده با مشکل کمتری در تامین آب مواجه شدیم.
وی به اقدام نشت یابی برای جلوگیری از هدر رفت آب اشاره کرد و گفت: نشت یابی زون(ناحیه) یک شهر طبس در روزهای اخیر به پایان رسید و توانستیم از هدر رفت حدود 5.12 لیتر آب در ثانیه در محل نشتی های نامریی که در شبکه شهر اتفاق می افتاد جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: در دو ماهه اخیر حدود یک و نیم کیلومتر از شبکه مناطقی که نشت یابی شد،بیشتر آن مربوط به مرحله 2 شهرک امیرالمومنین(ع) بود ، اصلاح شبکه آن انجام شد .
محمد زاده مقدم اظهار کرد: در چهار ماهه امسال حدود 400 دستگاه از کنتورهای خراب مشترکان با هدف محاسبه و کنترل مصرف تعویض کردیم.
وی افزود: طرح دیگر در دست اقدام است و بخشی از آن انجام شده اما هنوز آماده افتتاح نیست اجرای تله متری منابع و مخازن در شهر است طوریکه در این طرح تمام چاه ها و مخازن از طریق سامانه جامعی که ایجاد شده در همان محل اداره تحت کنترل خواهد بود.
وی با اشاره به برگزاری کمیته برنامه ریزی شهرستان طبس افزود: میزان اعتباری که در سال جاری برای این اداره تصویب شد، 34 درصد نسبت به پارسال افزایش دارد، امید واریم تخصیص قابل ملاحظه ای داشته باشد.
وی اصلاح هفت کیلومتر از قسمت های فرسوده شبکه شهری را از جمله برنامه های سال جاری برشمرد و افزود: یکی از این خطوط، خط خیابان امام خمینی(ره) است که به زودی کار را شروع خواهیم کرد.
مدیر آبفا طبس ادامه داد: حفر حداقل یک حلقه چاه در برنامه کاری قرار داردکه بتوانیم برای تابستان آتی مشکل که امسال داشتیم کمتر باشد اگر وضعیت موجود را بخواهیم حفظ کنیم لازم خواهد بود اقداماتی را در خصوص حفر چاه انجام دهیم و تاسیسات خود را به روز آوری و نوسازی کنیم.
وی از کاهش هشت درصدی آبدهی چاه ها در تیر ماه سال جاری خبر داد و اظهار کرد: کاهش آبدهی ناشی از بهره برداری مداوم است و هنگامی که تمام وقت استفاده شود میزان آبدهی چاه تقلیل پیدا می کند و میزان آبدهی چاهها حدود 19 لیتر کم شده است.
خبرنگاران از آزمایشگاه و تاسیسات تصفیه خانه آب شهر طبس بازدید کردند.
2047/7217/


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X