نان بازیافت بر سر سفره زباله گردها

هفته نامه سرزمین جم در گزارشی به وضعیت جمع آوری و تفکیک زباله از مبدا در استان گلستان پرداخت و نوشت که به دلیل اجرا نشدن صحیح این طرح زباله گردها مشتریان همیشگی سطل های زباله و پدید آورنده چهره ای زشت در شهرها هستند.

در این گزارش آمده است : زباله گردها به افرادی گفته می شود که از طریق فروش زباله امرار معاش می کنند، «زباله ای که کثیف است اما سودآور»، این تعبیر اساس کار بازیافت است.
افزایش فعالیت انسان در دنیای ماشینی و به تبع آن افزایش احتیاجات و استفاده از منابع، موجب ازدیاد تولید زباله یا همان دورریزهای به ظاهر بی مصرف می شود، شاید کمتر کسی غیر از دوره گردهایی که سر در سطل های زباله در گوشه و کنار خیابان به دنبال امرار معاش از این دورریختنی ها هستند به این باور رسیده باشد که: «هر چیز که خار آید یک روز به کار آید»!
مدت مدیدی است که بسیاری از کشورهای جهان به خصوص کشورهای توسعه یافته از راه بازیافتِ پسماندهای زندگی بشری نه تنها مخاطرات زیست محیطی را تقلیل بخشیدند بلکه عایدی قابل توجهی را نیز به جیب صنعت سوخت و انرژی خود زدند چرا که بازیافت و یا استفاده مجدد از زباله های به ظاهر بی مصرف و دورریختنی، نه تنها موجب کاهش مصرف انرژی در وانفسای استفاده بیش از اندازه از آن در جهان می شود بلکه موجب صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی نیز خواهد شد.
بی تردید افزایش جمعیت با افزایش استفاده از منابع طبیعی و به تبع آن افزایش پسماندها روبروست اما با بازیافت که امروزه می توان از آن به عنوان یک صنعت مستقل یاد کرد، نه تنها به افزایش جمعیت نمی توان به چشم تهدید نگاه کرد بلکه می توان مدیریت خوبی نیز به نمایش گذاشت، با همین نگاه می توان به آمارهای جمعیتی استان گلستان و افزایش جمعیت گرگان به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت شمال کشور بعد از رشت، به چشم یک پدیده میمون نگریست، پدیده ای که گرچه تبعاتی از قبیل افزایش پسماند به دنبال دارد اما بازیافت مواد، ناجی مناسبی برای آن خواهد بود.
بازیافت در گلستان مکانیزه نیست
معاون پایش و نظارت سازمان محیط زیست استان گلستان به ارزیابی صنعت بازیافت در استان پرداخت و در این باره گفت: بازیافت به شکل چارت تشکیلاتی در سایت کمپوست استان در حال فعالیت است اما این عمل به آن معنایی که در جوامع توسعه یافته وجود دارد در استان ما انجام نمی شود.
«مجتبی حسینی» با بیان اینکه تفکیک زباله ها برای بازیافت، باید از مبدأ یا همان منازل و دستگاه ها انجام بپذیرد، تصریح کرد: در سال های اخیر، شهرداری گرگان و سازمان همیاری، اقداماتی را به صورت آموزش های همگانی برای نهادینه ساختن فرهنگ بازیافت آغاز کرده اند که بر اساس بررسی نتایج بدست آمده از آن باید گفت وضعیت خوبی در استان از منظر بازیافت پسماندهای مصرفی وجود ندارد.
به گفته وی بازیافت در استان ما بیشتر به شکل سنتی و از طریق زباله گردها انجام می پذیرد، به این صورت که زباله گردها با سرک کشیدن درون سطل های زباله ی شهری، موادی نظیر فلزات، پلاستیک ها، مقواها و شیشه ها را جدا کرده و بعد از تفکیک، آنها را برای بهره وری مجدد به مراکز متقاضی می فروشند.
حسینی ضمن اظهار این مطلب که بازیافت به صورت مکانیزه در استان گلستان به شکل فراگیر و گسترده انجام نمی شود، متذکر شد: آمار دقیقی وجود ندارد که چه میزان از زباله های شهری در استان از همان مبدأ تفکیک می شوند و یا چه میزان برای بازیافت مکانیزه تجهیز شده اند، البته سازمان همیاری با انجام اقداماتی نظیر ارتقای دانش شهروندان از طریق آموزش چهره به چهره و تهیه مواد آموزشی در چند روستا به عنوان پایلوت، گام هایی در این زمینه برداشته است اما به طور کلی هنوز بازیافت مکانیزه در استان گلستان اتفاق نیفتاده و راهی طولانی تا هدفمندی تفکیک زباله ها در پیش است.
معاون پایش و نظارت سازمان محیط زیست استان گلستان در رابطه با تجهیزات بازیافت زباله در استان گلستان نیز اذعان کرد: این سری تجهیزات به صورت نسبی در استان گلستان وجود دارد اما همین مقدار هم مطابق با آخرین تکنولوژی های روز بازارهای جهانی و کشورهای توسعه یافته نیست و بیشتر به صورت تلفیقی از تجهیزات مکانیزه و تفکیک دستی در مقصد، این کار انجام می شود.
هر گلستانی روزانه 475 گرم زباله تولید می کند
وی تصریح کرد: در واقع همانطور که گفته شد بازیافت در سطح استان و به خصوص در شهرستان گرگان، به صورت سنتی و به دست این زباله گردها انجام می پذیرد، زباله گردهایی که دائم دارند به داخل مخازن زباله ای که در محلات قرار دارد سرک می کشند و اجسام قابل فروشِ سریع را جدا می کنند و عمدتا زباله های تر را نیز باقی می گذارند، که البته اگر این را شکلی از بازیافت هم بدانیم چهره خوشی ندارد و باید سریع تر ساماندهی لازم انجام بشود.
حسینی همچنین گفت: بر اساس آخرین آماری که سازمان همیاری ها با توجه به دوره های آموزشی خود اعلام کردند، میزان تولید زباله برای هر فرد در استان گلستان 475گرم در روز است که تقریبا 100 درصد این مقدار قابل بازیافت است چرا که زباله های خشک برای فرآیند بازیافت رفته و مابقی برای تولید کمپوست استفاده خواهند شد؛ کمپوست نوعی کود آلی است که از زباله های تر در مرکز کمپوست استان تولید می شود که این سایت در حال حاضر در استان فعال است.
معاون پایش و نظارت سازمان محیط زیست استان گلستان در بخش های پایانی سخنان خود زباله ها را بر اساس ضرورتِ بازیافت دسته بندی کرد و متذکر شد: مدیریت زباله های تر یک امر ضروری است چرا که این قسم از زباله ها منجر به تولید شیرابه خواهند شد که ممکن است به آب های زیرزمینی نفوذ و آن را آلوده کرده و تبعات بدی را متوجه اکوسیستم کنند، در وهله دوم بحث مدیریت زباله های خشک مطرح است، زباله های خشک ماندگاری بیشتری در طبیعت دارند که اگر عملیات بازیافت روی آن انجام شود و به چرخه مصرف برگردند هم در منابع طبیعی و انرژی صرفه جویی می شود و هم محیط زیست را از آلودگی رهایی می بخشند.
حسینی بر صرفه جویی در منابع به عنوان یک فایده مهم تأکید کرد و گفت: استفاده زیاد از منابع فشار زیادی را به جوامع وارد ساخته که می توان با بازیافت این فشار را مرتفع کرد و با صرفه جویی در آن، منابع را به صورت بکر برای نسل های بعدی نگه داشت.
6203


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X