‌شيوع بيماري‌هاي مختلف در زباله‌گردها بيشتر است‌ ‌

زباله‌گرد

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري قزوين گفت: بيماري‌هاي مختلف سرطاني، عفوني، پوستي و قارچي در زباله گردها بيشتر از ساير اقشار جامعه است که در صورت عدم جلوگيري از فعاليت آن‌ها امکان شيوع اين بيماري‌ها در بين مردم افزايش خواهد يافت.

‌به گزارش ایسنا، مجتبی منتظري اظهار کرد: زباله‌گردها بدون هیچ‌گونه آموزش عملي و علمي اقدام به تفکيک زباله مي‌کنند که اين امر باعث شيوع احتمال بيماري‌هاي مختلف سرطاني، عفوني، پوستي و قارچي در زباله گردها شده است.


وي با بيان اينکه معضلات مربوط به زباله‎گردها و بنگاه‌هاي غیررسمی خريد مواد خشک قابل بازيافت در سه دسته بهداشتي، اجتماعي و زیست‌محیطی قابل دسته‌بندي است، تصریح کرد: پراکندگي زباله‎هاي اطراف مخازن در طول فعاليت واکاوي زباله‎ها از سوي زباله گردها، رها شدن شيرابه‌هاي زباله‌ها در معابر و جلب حشرات و جانوران موذي، توليد آلاينده‌هاي سمي و سرطان، جاري شدن شيرابه‌ها به جوي‎هاي آب و در نهايت آلودگي منابع آب‌هاي سطحي و زیرزمینی و ايجاد آلودگي‌هاي صوتي ازجمله معضلات زیست‌محیطی فعاليت زباله گردها است.

منتظری با اشاره به اينکه بيشترين فعاليت زباله‌گردها از سوي مهاجران افغاني صورت مي‎گيرد، خاطرنشان کرد: براي فعاليت زباله‌گردهاي افغاني نظارت واحدهاي امنيتي مانند نيروي انتظامي و اداره کل اتباع خارجي استانداري قزوين ضروري است، چراکه اين امر باعث ايجاد نارضايتي در ميان شهروندان شده است.

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري قزوين با تشکر از شهروندان در راستاي همکاري خوب با کارگران سازمان مديريت پسماند از آن‌ها درخواست کرد: با تفکيک زباله‎هاي خود به تر و خشک، از ارائه مواد بازيافتي خود به اين دسته از زباله‌گردهاي غیرمجاز خودداري کنند.

وي تأکید کرد: شهروندان زباله‌هاي خود را رأس ساعت 9 شب در مخازن زباله‌ که از سوي اين سازمان در همه کوچه‎ها، معابر و خيابان‌ها نصب‌شده است، قرار دهند.


انتهاي پیام

[ منبع این مطلب سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X