ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امید بازنشستگان کردستانی به دولت امید برای راه اندازی خانه امید/شورای شهر همچنان مخالف

سنندج- ایرنا- کلنگ احداث 'خانه امید' برای بازنشستگان کردستانی 13آبان سال 92 در پارک ملت سنندج به زمین زده شد اما در همان زمان به پیشنهاد اعضای شورای اسلامی شهر سنندج روند ساخت این خانه متوقف شد و بازنشستگان از آن تاریخ تاکنون همچنان بی خانه هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا احداث خانه های امید با هدف ایجاد شرایط رفاهی و تفریحی، بهره برداری از توانمندی‌های بازنشستگان و افزایش مشارکت آنان در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی از چند سال گذشته در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری قرار گرفت امام اکنون تنها سه استان کشور از جمله کردستان فاقد این خانه های امید است.
پارک ملت سنندج که به آن 'پارک دیدگاه' نیز می گویند در خیابان پاسداران این شهر واقع شده و یکی از تفرجگاه ها و بوستان های قدیمی شهر سنندج است که تا دو سال پیش نیز تنها شهربازی سرباز استان کردستان در این مکان مستقر بود و به دلیل نداشتن پروانه استاندارد برای تجهیزات، تعطیل شد.
قرار بود خانه امید برای بازنشستگان کردستانی در محل این پارک احداث شود و زمینی به مساحت 640 متر مربع نیز به آن اختصاص یافت و کلنگ احداث این خانه هم به زمین زده شد اما اعضای شورای اسلامی شهر سنندج به دلیل آنچه تخریب فضای سبز می نامیدند با احداث خانه امید مخالفت کردند و اکنون بازنشستگان کردستانی خانه امید ندارند.
در گذر از شهر سنندج می توان پاتوق هایی از افراد میان سال و مسن را به خصوص در میادین شهر دید که در حال گذراندن اوقات خود هستند، برخی از آنها مشغول بازی های بومی محلی هستند و برخی دیگر نیز در حال سخن از گذشته و بیان تجربیات خود، خانه امید می تواند سرپناهی برای این افراد در جهت گذراندن اوقات آنها به بهترین نحو و با کیفیت بیشتری باشد.
اما مدیر صندوق بازنشستگی استان کردستان که تاکنون چندین بار از اعضای شورای اسلامی شهر سنندج به دلیل مخالفت با احداث خانه امید بازنشستگان در پارک ملت انتقاد کرده این بار نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا انتقاد خود را تکرار کرد و گفت: به دلیل سخت گیری های شورا، امید بازنشستگان برای داشتن خانه در حال تبدیل شدن به ناامیدی است، مساله ای که هنوز در مورد آن با شورا بحث داریم.
جلال برومند احداث خانه های امید برای بازنشستگان را یکی از برنامه های دولت در کشور دانست و افزود: اکثر استان های کشور اکنون خانه امید بازنشستگی دارند اما در استان کردستان احداث این خانه با مخالفت اعضای شورای شهر سنندج مواجه شده است.
وی اظهار کرد: زمینی به مساحت 680 مترمربع در محل پارک ملت سنندج برای احداث خانه امید بازنشستگان استان اختصاص یافت و کلنگ احداث 13آبان ماه سال 92 به زمین زده شد که متاسفانه شورای شهر سنندج با احداث این خانه در پارک ملت به دلیل اینکه فضای سبز تخریب می شود، مخالفت کرد.
وی افزود: آن زمان با هفت میلیارد و 500 میلیون ریال می توانستیم این خانه را احداث کنیم که اکنون احداث این خانه به دلیل افزایش قیمت ها 30 میلیارد ریال هزینه می برد.
وی احداث خانه امید را یکی از درخواست ها و مطالبات بازنشستگان استان کردستان دانست و گفت: اکنون جامعه بازنشستگی از اعضای شورای شهر سنندج گلایه دارند.
مدیر صندوق بازنشستگی استان کردستان با اشاره به اینکه اعضای شورای اسلامی شهر سنندج زمینی را در پارک شهدا برای احداث خانه امید اختصاص داده اند، افزود: پارک شهدا مکان مناسبی برای احداث خانه امید نیست و به نظر ما زمین پارک ملت بهتر و مناسب ترین جا برای احداث خانه امید است.
وی همچنین گفت: اعضای شورای اسلامی شهر سنندج پیشنهاد احداث خانه امید را در میدان نوبت این شهر داده اند که به نظر ما این مکان هم مناسب نیست.
او گفت: اعتبارات احداث این خانه را سازمان بازنشستگی تقبل می کند و نیازی به اعتبارات استانی نیست و در صورت موافقت اعضای شورای شهر در یکسال این مکان را احداث و خانه امید بازنشستگان استان را در آن راه اندازی می کنیم.
وی از اعضای شورای اسلامی شهر سنندج خواست به دلیل آرام بودن و دوری از شلوغی و ترافیک، زمین پارک ملت را برای احداث خانه امید بازنشستگان اختصاص دهند.
برومند اظهار کرد: تمام مراحل قانونی برای احداث این خانه انجام شده و زمین آماده ساخت و ساز است و مشکلی هم برای تامین اعتبارات مورد نیاز نیز وجود ندارد.
به گفته وی سازمان بازنشستگی کشور 30 میلیارد ریال اعتبار برای احداث این خانه در نظر گرفته است.
برومند اضافه کرد: احداث خانه های امید با هدف ایجاد شرایط رفاهی و تفریحی، استفاده و بهره برداری از توانمندی های بازنشستگان، برای گذراندن اوقات فراغت این قشر فرهیخته و افزایش مشارکت بازنشستگان در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی به عنوان رویکرد جدید صندوق بازنشستگی کشوری در دولت تدبیر و امید دنبال می شود.
به گفته او خانه های امید شامل بخش هایی همچون کانون خدمات مشاوره، خانه سلامت، مرکز ادبی، هنری، کافی نت، کافی شاپ، سالن ورزشی، مرکز فعالیت های قرآنی، خانه آموزش به ویژه در حقوق شهروندی، واحدهای مشاوره و کاریابی و واحد فناوری اطلاعات است، که این مجموعه بزرگ فرهنگی اجتماعی در خدمت بازنشستگان خواهد بود.
مدیر صندوق بازنشستگی استان کردستان در ادامه سخنان خود تعداد حقوق بگیران صندوق بازنشستگی استان کردستان را 19 هزار و 815 نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد 14 هزار و 448 بازنشسته مرد و پنج هزار و 367 بازنشسته زن هستند.
برومند اعلام کرد: از مجموع 19هزار و 815 حقوق بگیران صندوق بازنشستگی کشور، 16هزار و 300نفر بازنشسته، 292نفر از کار افتاده، هزار و 103شاغل متوفی و دو هزار و 120بازنشسته متوفی هستند.
او از حمایت ها و همکاری های استاندار کردستان در ارتباط با بازنشستگان قدردانی کرد و خواستار عنایت ویژه شخص استاندار برای ایجاد خانه امید بازنشستگان شد.
3033/1904
گزارش از فرزاد نویدی


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X