ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مناطق حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی آبستن آسیب های اجتماعی هستند

سنندج- ایرنا- استاندار کردستان گفت: مناطق حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی آبستن آسیب های اجتماعی هستند و در اجرای طرح های عمرانی و تغییر در مبلمان شهری این مناطق مورد توجه قرار گیرند.

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، عبدالمحمد زاهدی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان کردستان افزود: شهرداری ها و همه دستگاه هایی که در حوزه عمران شهری فعالیت دارند بخشی از اعتبارات ملی و استانی خود را به ساماندهی مناطق حاشیه اختصاص دهند.
وی اظهار کرد: برای ساماندهی این مناطق باید از ظرفیت های مردمی و تشکل های مردم نهاد برای کاهش آسیب های اجتماعی در این مناطق استفاده کرد.
زاهدی بر ضرورت اولویت بندی اقدامات قابل انجام در مناطق حاشیه شهرها تاکید کرد و افزود: به دلیل محدودیت های اعتباری تفکیک وظایف سازمانها و نهادها برای اولویت بندی فعالیت های عمرانی لازم است.
استاندار کردستان یکی از چالش های پیش رو در سکونتگاه های غیررسمی را هجوم جمعیت به آن مناطق در صورت ساماندهی عنوان کرد و گفت: با دادن مسئولیت به مردم و استفاده از ظرفیت شوراهای محله از بزرگتر شدن آن سکونتگاه ها جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه بدون حضور و مشارکت دادن مردم در برنامه ها هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد افزود: اگر مردم در کارها مشارکت داده شوند در قبال مکان و فضای زندگی خود احساس مسئولیت خواهند کرد.
زاهدی در ادامه خواستار یافتن راه حل قانونی برای صدور مجوز ساخت و ساز در مناطق حاشیه شهرهای استان و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز شد و افزود: همزمان با این اقدامات مسئولان نسبت به درختکاری زمین های در حاشیه جهت جلوگیری از زمین خواری اقدامی مثبت خواهد بود.
وی اظهار کرد: با توجه به بیکاری بالای این مناطق وجود تنوع اشتغال با کمک نهادهایی چون بهزیستی،کمیته امداد و فنی حرفه ای در دستور کار قرار بگیرد.

**تصمیمات ستاد بازآفرینی مورد توجه قرار گیرد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: شورای برنامه ریزی استان و کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها به تصمیمات ستاد بازآفرینی استان توجه لازم را داشته باشند.
امیر قادری روز چهارشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان کردستان گفت: باید طرح ممیزی کاربری اراضی نایسر که در حال تدوین است مورد توجه جدی قرار بگیرد.
وی بر ضرورت توجه شورای برنامه ریزی استان و کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها به تصمیمات ستاد بازآفرینی استان و شهرستان تأکید کرد و افزود: اعتبارات موجود باید منطبق با تصمیمات ستاد و در این چهارچوب هزینه شود.
معاون استاندار کردستان به تهیه و تدوین طرح های هادی در روستاهای حریم شهر سنندج با هدف جلوگیری از ایجاد نایسرهای جدید اشاره کرد و گفت: این موضوع باید در حریم سایر شهرهای استان نیز عملیاتی شود.
مدیرکل دفنر فنی استانداری کردستان هم گفت: شرط موفقیت طرح های مطالعاتی جامع در سکونتگاه های غیررسمی، ایجاد بستر لازم برای قانونمند شدن ساخت و سازها، از طریق صدور پروانه های ساختمانی است.
حشمت الله صیدی با اشاره به اقدامات مثبتی که در زمینه اراضی قولنامه ای انجام شده است، گفت: باید حداقل در نایسر شرایطی فراهم شود تا با توجه به نیاز فراوان به ساخت و ساز، امکان صدور پروانه فراهم شود و پس از آن به صورت قاطعانه با ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد کرد.
وی ایجاد شعبه قضایی و همکاری تنگاتنگ شهرداری سنندج در راستای موفقیت این پیشنهاد را خواستار شد و افزود: اگرچه نگرانی ما ایجاد نواحی منفصل دیگر به مانند نایسر است، اما با توجه به حاد بودن وضعیت نایسر، باید انجام اقدامات اساسی در این منطقه را در دستور کار قرار داد.
3020


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X