ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

4 عنصر ساختاری ترتیل/ سه نوع ترتیل و بهترین نوع آن + صوت

قرآن
علاقه مسلمانان جهان به شنیدن قرآن به شیوه ترتیل بیش از سایر شیوه‌هاست و دارای ۴ عنصر ساختاری است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» اولین جلسه آموزش ترتیل از رادیو قرآن پخش شد و فایل صوتی این جلسه در کانال تلگرامی احمد ابوالقاسمی موجود است.

بنابراین گزارش در این جلسه که با حضور تلفنی سیدمحسن موسوی بلده از اساتید تجوید قرآن کریم همراه بود محورهای زیر بررسی و بیان شد. 

1- علاقه مسلمانان جهان به شنیدن قرآن به شیوه ترتیل بیش از سایر شیوه‌هاست. 

2- ترتیل ابتدایی قرآن کریم توسط خداوند و از طریق چینش و نظم خاص آیات و نزول تدریجی آن صورت گرفته است.

3- اولین و مهم‌ترین عنصر ترتیل دوری از عجله و رعایت تأنی و شمردگی در تلاوت قرآن است که ابتدا در نزول آیات توسط خداوند رعایت شده است.

4- بیان درست حروف، لازمه ترتیل است که این هدف توسط رعایت اصول تجویدی تأمین می‌شود.

5- تدبر در آیات به هنگام تلاوت دیگر ویژگی ترتیل است که به عنوان مغز آن تلقی می‌شود.

6- زیباخوانی و تحسین صوت در هنگام قرائت قرآن کریم ویژگی مورد تأکیدی از سوی ائمه اطهار(ع) است که با شیوه ترتیل قرآن قابل تطبیق است.

7- ترتیل روح حاکم بر انواع تلاوت قرآن از حیث سرعت قرائت است و بر این اساس هر سه نوع قرائت تحقیق، تدویر و حدر که عناصر شمردگی، تجوید، تدبر و زیباخوانی در آن رعایت شود ترتیل محسوب می‌شوند.  

8- تدویر از نظر سرعت حد وسط این قرائات محسوب می‌شود که با طبیعت انسان نیز سازگارتر است و از حیث «خیرالامور اوسطها» نیز قابل توجه است. 

9- یکی از دلایلی که گفته شده قرآن را با صوت زیبا بخوانید این است که آهنگها به سبب قابلیت انتقال احساسات می‌توانند برداشت مخاطبان از آیات قرآن را کامل و تسهیل کنند.

10- رعایت تجوید و لحن و آهنگ عربی خواندن قرآن را برای غیر عرب زبانان تسهیل می‌کند در حالی که غیر آهنگین خواندن آن مشکل‌تر است.

انتهای پیام/

[ منبع این مطلب سایت تنسیم نیوز، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت تنسیم نیوز، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X