بیش از 10 میلیون نفر در حاشیه شهرها نیازمند خدمات بهداشتی درمانی هستند

اردبیل - ایرنا - معاون وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: در کشور بیش از 10 میلیون و 200 هزار نفر در حاشیه شهرها زندگی می کنند و برخورداری حاشیه نشین ها از خدمات بهداشتی ، درمانی در هدف های طرح تحول نظام سلامت است.

به گزارش ایرنا ، علی اکبر سیاری روز شنبه در حاشیه افتتاح و کلنگ زنی مراکز بهداشتی و درمانی اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از سال 63 طرح توسعه مراکز بهداشتی ، درمانی در کشور آغاز شده و برای آن دو ردیف اعتباری توسعه و بهبود و استانداردسازی مراکز یاد شده در نظر گرفته شد.
وی اظهار کرد: ردیف های اعتباری یاد شده در دهه 80 از وزارت بهداشت و درمان منفک و در اختیار استانداری ها قرار گرفت و به تدریج از نظر مقدار تضعیف شد.
وی بیان کرد: در نتیجه مراکز بهداشتی و درمانی فرسوده شدند و با نوعی عقب ماندگی در این حوزه مواجه شدیم و در طرح تحول نظام سلامت با تعمیر و تجهیز برای جبران آن اقدام شد.
سیاری ادامه داد: اکنون در تامین و توسعه مراکز بهداشتی ، درمانی حاشیه شهرها با تامین زمین از ناحیه شهرداری ها و تامین 50 درصد اعتبار از سوی وزارتخانه متبوع و 50 درصد باقیمانده توسط دانشگاه های علوم پزشکی ، استانداری ها یا خیرین نسبت به ساخت آنها اقدام می شود.
معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: از سال 92 تاکنون هزار و 955 خانه بهداشت در کشور احداث و افتتاح شده و با هدف دسترسی راحت ، بهره مندی جامع و کاهش آسیب مشکلات اقتصادی مردم بر حوزه بهداشت و درمان خانواده ها به توسعه مراکز بهداشتی ، درمانی اقدام می شود.
سیاری افزود: در 35 سال گذشته شمار جمعیت کشور 2.3 درصد و جمعیت شهرها به میزان پنج برابر آن رشد یافته و این افزایش از مهاجرت روستاییان به شهرها ناشی شده و به تناسب رشد جمعیت حاشیه شهرها در ارایه خدمات بهداشتی ، درمانی عقب مانده ایم.

***
23 درصد مردم از اختلالات روان پزشکی رنج می برند
معاون بهداشت وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: 23 درصد مردم کشور از اختلالات روان پزشکی رنج می برند و برای رفع و درمان آن برنامه ریزی و تلاش می شود.
علی اکبر سیاری افزود: افسردگی و اضطراب در خانواده ها افزایش یافته و مقابله با اعتیاد نیز اهمیت خود را دارد و تلاش برای جلوگیری گرفتار شدن جوانان در دام مواد مخدر باید افزایش یابد.
وی طلاق را از دیگر مشکلات موجود در حوزه خانواده اعلام کرد و از ارایه خدمات مشاوره قبل ، حین و بعد از ازدواج برای کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده ها در کشور خبر داد.
7124/6018


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیش از 10 میلیون نفر در حاشیه شهرها نیازمند خدمات بهداشتی درمانی هستند» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X