ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیش از 10 میلیون نفر در حاشیه شهرها نیازمند خدمات بهداشتی درمانی هستند

اردبیل - ایرنا - معاون وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: در کشور بیش از 10 میلیون و 200 هزار نفر در حاشیه شهرها زندگی می کنند و برخورداری حاشیه نشین ها از خدمات بهداشتی ، درمانی در هدف های طرح تحول نظام سلامت است.

به گزارش ایرنا ، علی اکبر سیاری روز شنبه در حاشیه افتتاح و کلنگ زنی مراکز بهداشتی و درمانی اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از سال 63 طرح توسعه مراکز بهداشتی ، درمانی در کشور آغاز شده و برای آن دو ردیف اعتباری توسعه و بهبود و استانداردسازی مراکز یاد شده در نظر گرفته شد.
وی اظهار کرد: ردیف های اعتباری یاد شده در دهه 80 از وزارت بهداشت و درمان منفک و در اختیار استانداری ها قرار گرفت و به تدریج از نظر مقدار تضعیف شد.
وی بیان کرد: در نتیجه مراکز بهداشتی و درمانی فرسوده شدند و با نوعی عقب ماندگی در این حوزه مواجه شدیم و در طرح تحول نظام سلامت با تعمیر و تجهیز برای جبران آن اقدام شد.
سیاری ادامه داد: اکنون در تامین و توسعه مراکز بهداشتی ، درمانی حاشیه شهرها با تامین زمین از ناحیه شهرداری ها و تامین 50 درصد اعتبار از سوی وزارتخانه متبوع و 50 درصد باقیمانده توسط دانشگاه های علوم پزشکی ، استانداری ها یا خیرین نسبت به ساخت آنها اقدام می شود.
معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: از سال 92 تاکنون هزار و 955 خانه بهداشت در کشور احداث و افتتاح شده و با هدف دسترسی راحت ، بهره مندی جامع و کاهش آسیب مشکلات اقتصادی مردم بر حوزه بهداشت و درمان خانواده ها به توسعه مراکز بهداشتی ، درمانی اقدام می شود.
سیاری افزود: در 35 سال گذشته شمار جمعیت کشور 2.3 درصد و جمعیت شهرها به میزان پنج برابر آن رشد یافته و این افزایش از مهاجرت روستاییان به شهرها ناشی شده و به تناسب رشد جمعیت حاشیه شهرها در ارایه خدمات بهداشتی ، درمانی عقب مانده ایم.

***
23 درصد مردم از اختلالات روان پزشکی رنج می برند
معاون بهداشت وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: 23 درصد مردم کشور از اختلالات روان پزشکی رنج می برند و برای رفع و درمان آن برنامه ریزی و تلاش می شود.
علی اکبر سیاری افزود: افسردگی و اضطراب در خانواده ها افزایش یافته و مقابله با اعتیاد نیز اهمیت خود را دارد و تلاش برای جلوگیری گرفتار شدن جوانان در دام مواد مخدر باید افزایش یابد.
وی طلاق را از دیگر مشکلات موجود در حوزه خانواده اعلام کرد و از ارایه خدمات مشاوره قبل ، حین و بعد از ازدواج برای کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده ها در کشور خبر داد.
7124/6018


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X