ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرش قرمز راهروی اقتصادی چین-پاکستان زیر پای ایران

اسلام آباد - ایرنا - پاکستان که برای احداث و تکمیل طرح راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان(CPEC) درحال انجام تلاش های زیادی است و سعی می کند با جلب توجه کشورهای منطقه به ویژه همسایگان خود به این طرح اقتصادی بزرگ، آینده روشن تری را برای آن رقم بزند، توجه ویژه ای به ایران برای پیوستن به این طرح دارد.

کارشناسان و تحلیل گران مسائل اقتصادی، سیاسی و منطقه ای پاکستان، ابراز تمایل ایران برای قبول درخواست دولت پاکستان و مشارکت در اجرای طرح های پرتعداد مربوط به این راهروی اقتصادی مشترک را بسیار مهم و حائز اهمیت دانسته و ملحق شدن ایران به این طرح و مشارکت شرکت های ایرانی در اجرای بخش های مختلف این طرح را، امتیازی برای پاکستان به ویژه در شرایط حساس کنونی این کشور به لحاظ موقعیت منطقه ای می دانند.
این روزها که بحث تلاش برخی کشورهای منطقه برای منزوی کردن پاکستان مطرح است، 'نفیس زکریا' سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته و برای دومین بار در دو هفته اخیر به صراحت اعلام کرد که افزایش تعاملات میان پاکستان با کشورهایی مثل 'ایران'، حکایت از آن دارد که هرگز کسی نمی تواند پاکستان را منزوی کند.
پس از طرح موضوع مشارکت ایران در پروژه راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان در ملاقات اخیر سران ایران و پاکستان در نیویورک، حدود دوهفته پیش، زمینه ها و کیفیت مشارکت ایران در این طرح در دیدار مهدی هنردوست سفیر ایران با ظاهر شاه مدیر طرح های این راهروی اقتصادی مشترک مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
در این دیدار 'مهدی هنردوست' ضمن اشاره به مطرح شدن موضوع مشارکت ایران در اجرای طرح های راهروی اقتصادی چین-پاکستان در ملاقات اخیر سران دو کشور در حاشیه هفتاد و یکمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با تمام امکانات و ظرفیت ها، در طرح های این راهروی اقتصادی مشترک مشارکت کند.
'سلمان شاه' وزیر امور اقتصادی و دارایی سابق پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص ملحق شدن ایران به طرح اقتصادی یاد شده، تاکید کرد که عمیقا معتقد است حضور و مشارکت ایران در این طرح، باعث خواهد شد تا این طرح به مراتب موثرتر و مفید تر واقع شود.
سلمان شاه با بیان اینکه یکی از دستاوردها ی راهروی اقتصادی چین-پاکستان، بهبود شرایط معیشتی و امنیتی ایالت بلوچستان پاکستان خواهد بود، گفت: امنیت و ثبات بلوچستان هم برای پاکستان و هم برای ایران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و می تواند موجب توسعه در این منطقه شود.
وزیر امور اقتصادی ودارایی سابق پاکستان همچنین با بیان اینکه محلق شدن ایران به راهروی اقتصادی مشترک چین پاکستان، به معنای فراهم شدن پلی برای اتصال این راهرو به مناطق خاورمیانه، اروپا و آسیای میانه خواهد بود، نقش ایران را این طرح بزرگ اقتصادی میان چین و پاکستان بسیار برجسته توصیف کرد.
وی همچنین گفت که همکاری ایران و پاکستان در زمینه طرح راهروی اقتصادی مذکور، نتایج مثبتی برای بندرهای چابهار ایران و گوادر پاکستان خواهد داشت و موجب رونق فعالیت های دو بندر در حال توسعه، در آینده خواهد شد.
دکتر 'حسن عسگری رضوی' تحلیل گر صاحب نام پاکستانی و استاد علوم سیاسی دانشگاه پنجاب نیز در مصاحبه با خبرنگار ایرنا تاکید کرد که معتقد است که پیوستن ایران به راهروی اقتصادی چین-پاکستان، موجب جهش در حجم مبادلات تجاری میان این سه کشور و در نتیجه، تقویت پایه های روابط آنها خواهد شد.
دکتر عسگری رضوی با بیان اینکه تکمیل این راهروی اقتصادی موجب تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی میان کشورهای منطقه خواهد شد، از اعلام آمادگی ایران برای ملحق شدن به این طرح و سرمایه گذاری در حوزه های زیرساختی و انرژی پاکستان استقبال کرد.
'اوریا مقبول جان'، دیگر تحلیل گر پاکستانی نیز در گفت و گو با ایرنا گفت که معتقد است که ایران به دلیل برخورداری از شرایط مهم منطقه ای و داشتن ظرفیت های بالای اقتصادی و تجاری به ویژه در حوزه انرژی، اصولا باید بخشی از راهروی اقتصادی چین-پاکستان باشد.
وی با اشاره به روابط دوستانه ایران و پاکستان و نیز روابط نزدیک میان ایران و چین، گفت: باید ایران را حلقه تکمیل کننده طرح راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان بدانیم. محلق شدن ایران به این طرح، امتیازهای فراوانی برای هر سه کشور خواهد داشت و ایران می تواند پل ارتباطی میان این راهروی اقتصادی با آسیای میانه، خاورمیانه و اروپا باشد.
'ایاز احمد' یکی دیگر از تحلیل گران پاکستانی معتقد است در صورت پیوستن ایران به طرح بزرگ راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان، علاوه بر تقویت امنیت این طرح بزرگ تجاری و اقتصادی، میزان کارایی آن افزایش نیز خواهد یافت.
ایاز احمد می گوید: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک این کشور در منطقه و نیز با توجه به برخوردار بودن از منابع غنی انرژی و اقتصاد رو به رشد، می تواند عاملی برای تقویت راهروی اقتصادی چین-پاکستان باشد.
وی معتقد است: هم پاکستان و هم چین باید توجه ویژه به ابراز تمایل ایران به ملحق شدن به راهروی اقتصادی یاد شده داشته باشند و به دنبال آن باشند تا از این طریق، تهدیدهای امنیتی این طرح را کاهش دهند و زمینه را برای اجرای موفقیت آمیزتر آن فراهم کنند.
علاوه بر تلاش های دولت پاکستان برای جلب توجه ایران به طرح اقتصادی یاد شده، کارشناسان و تحلیل گران پاکستان نیز معتقدند با توجه به شرایط جدید ایران در دوران پساتحریم و برخورداری این کشور از پتانسیل های عظیم تجاری، اقتصادی و انرژی و موقعیت ژئواستراتژیک این کشور، پیوستن ایران به بزرگ ترین طرح همکاری اقتصادی میان چین و پاکستان، می تواند افقی به مراتب روشن تر و موفق تر پیش روی این طرح کلان 50 میلیارد دلاری قرار دهد.
درصورت احداث و تکمیل نهایی این راهروی اقتصادی که متشکل از خطوط حمل و نقل جاده ای، ریلی و خطوط لوله انتقال انرژی خواهد بود و حداثل تا سال 2025 طول خواهد کشید، کشتی های غول پیکر نفتکش و باری چین برای دسترسی به کشورهای نفت خیز حوزه خیلج فارس و حتی برای دسترسی به بازارهای مصرف کالاهای متنوع چینی در حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه، اروپا و آفریقا، دیگر مجبور نخواهند بود مسیر 13 هزار کیلومتری آب های اقیانوس هند را تا بندر شانگهای طی کنند و با اجرای طرح یاد شده، این مسیر با کاهش 10 هزار کیلومتری، تنها به حدود 3 هزار کیلومتر کاهش خواهد یافت.
این طرح، بزرگ ترین طرح همکاری پاکستان و چین محسوب می شود و چینی ها قراردادهای مختلف به ارزش حدود 50 میلیارد دلار برای اجرای مراحل مختلف این طرح، با پاکستان امضا کرده اند.
آساق**1723
انتشار دهنده: محمدرضا منافی


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X