ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آنکارا: مردم ترکیه علیه آمریکا دیدگاه منفی دارند

مسکو - ایرنا - آنکارا اعلام کرد: وجهه آمریکا در نگاه مردم ترکیه منفی است و با وجود اینکه با واشنگتن همکاری می کنیم و متحد و همچنین عضو پیمان ناتو هستیم، این واقعیت را به صراحت اعلام می کنیم.

به گزارش ایرنا، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام این موضوع در گفت وگو با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه که امروز (پنجشنبه) پخش شد، گفت: مردم ترکیه در شرایط کنونی دیدگاه منفی در مورد آمریکا دارند که به دلیل پناه دادن به فتح الله گولن متهم اعمال تروریستی شکل گرفته است.
چاووش اوغلو افزود: تا زمانی که گولن از آمریکا اخراج و به ترکیه تحویل نشود، این دیدگاه منفی علیه واشنگتن وجود خواهد داشت.
وزیر خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد: آنکارا بطور رسمی درخواست استرداد فتح الله گولن را داده است و اگر چنین اقدامی صورت نگیرد، به صراحت گفته ایم بر روابط دوجانبه تاثیر منفی خواهد گذاشت.
چاووش اوغلو افزود: ادامه حضور این شخص خائن که کودتای ضددولتی را سازماندهی کرده است در خاک آمریکا که متحد ترکیه به شمار می رود، پذیرفتنی نیست.
وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: بار دیگر تاکید می کنم، پشت سر تلاش برای کودتا در ترکیه سازمان تروریستی متشکل از طرفداران فتح الله گولن قرار داشت که اکنون در آمریکا پناه گرفته و تمامی اسناد لازم را نیز به واشنگتن تحویل داده ایم.

***تایید همکاری معارضان مسلح با تروریست های ضدسوری
وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی با تائید همکاری گروههای مسلح موسوم به معارضان با تروریست های جبهه النصره در حلب، جدا کردن آنان را ناممکن خواند.
وی با بیان اینکه آنکارا جبهه النصره را همانند داعش تروریستی می داند، گفت: در بسیاری از مناطق سوریه، تروریست ها جداگانه از معارضان مسلح میانه رو اقدام می کنند.
وی افزود: اما در حلب وضعیت فرق می کند، بر اساس اطلاعات سازمان های تجسسی شمار تروریست ها در این شهر از 200 الی 900 نفر می باشند و حدود 300 نفر از تروریست های جبهه النصره با گروههای معارض میانه رو همکاری می کنند.
وی با بیان اینکه خواهان جدا کردن معارضان از جبهه النصره هستیم، اظهار کرد: نمی توانیم با تروریست ها و معارضان مسلح یکسان برخورد کنیم.
وزیر خارجه ترکیه خاطرنشان کرد که این کشور با روسیه در مورد اصول جدا کردن معارضان از تروریست ها اختلاف دارد.
وی بدون اشاره به گلوله باران مداوم بمباران نواحی مسکونی حلب توسط گروههای معارض به اصطلاح میانه رو گفت: برای جدا کردن معارضان از تروریست ها ابتدا باید بمباران ها متوقف و شرایط برقراری آتش بس تامین و تمام زد و خوردهای مسلحانه متوقف شود پس از ،ن یک مهلت منطقی تعیین کرد، زیرا تا زمانی که جنگ جریان دارد و حکومت این کشور به بمباران ها ادامه می دهد جدا کردن معارضان از تروریست ها ناممکن است.
وی همچنین گفت که با توجه به تروریستی بودن جبهه النصره هیچ ارتباطی با این گروه تروریستی وجود ندارد و فقط غیرمستقیم می توان پیام ها از جمله پیام سازمان ملل را منتقل کرد.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X