ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امروز رویای آمریكایی مرده است/ رویای ایرانی و اسلامی با رجوع به قرآن و اهل‌بیت(ع) محقق می‌شود

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، در مراسم رونمایی از آخرین محصول «مركز مستند سوره» وابسته به سازمان سینمایی حوزه هنری كه به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، دكتر حسن عباسی پیرامون این فیلم گفت: در مستند «قصه فیل و الاغ» كه نماد دو حزب جمهوری‌خواه و دموكرات است، دوستان مستندساز ابعاد و چگونگی اینكه در آمریكا فقط این دو حزب می توانند شركت كنند را بررسی كرده اند.
 
وی افزود: در بخشی تكان دهنده در این مستند نشان داده می شود دونالد ترامپ نماینده جمهوری خواه می گوید: «رویای آمریكایی مرده است» و یكی از میان جمعیت فریاد می زند: «اون رو برگردون» و ترامپ می گوید: اون رو قوی‌تر از گذشته خواهیم ساخت.  
 
دكتر عباسی ادامه داد: رویای آمریكایی در واقع افق و چشم انداز عمیقی است كه آمریكا برای مردمش تدارك دید و امروز آن رویا مرده است و دستگاه عظیم تبلیغاتی هالیوود، نظام علمی و فرهنگی آمریكا و سیستم اقتصادی همواره به دنبال یك مفهوم بوده است و آن هم رویای آمریكایی است.  
 
عباسی با اشاره به اینكه هر ملتی برای خود رویایی دارد، گفت: اگر هدف شما عمیق باشد و شما با جلو رفتن در آن به انتهایش نرسید، رویای شما زنده است؛ اما اگر به انتهای رویای خود رسیدید، پس از مدتی زندگی به شدت ملال آور می شود و رویای شما می میرد.
 
این استاد دانشگاه افزود: به عنوان مثال افق دور یك شخص شیعه مهدویت و مسائل اخروی است و با جلو رفتن زمان توجه اش به این مسائل بیشتر می شود و مسائل اخروی درجه اهمیت بیشتری برای او می یابد كه در جامعه آمریكایی رویاها امروز مرده اند.  
 
به گفته دكتر حسن عباسی اهمیت این جمله ترامپ آنقدر زیاد است كه كتاب‌ها و فیلم های زیادی در مورد آن ساخته شده است و این موضوع به ما این درس را می دهد كه رویای ایرانی و اسلامی را با چه خصوصیاتی ترسیم كنیم.  
 
وی در ادامه بیان كرد: موضوع مستند «قصه فیل و الاغ» در این چند روزه كه نتایج انتخابات آمریكا روشن می شود حكایت از این دارد كه نظام سیاسی آمریكا به بن بست رسیده است و از این رو درس های زیادی برای ما دارد و نكته اش اینجاست كه ما چطور از این درس ها برای نجات جامعه خودمان استفاده كنیم .
 
وی افزود: راه نجات ما این است كه به قرآن و اهل بیت(ع) برگردیم. به عنوان نمونه چند روز دیگر مراسم راهپیمایی اربعین شروع می شود، این مغناطیس و سازوكار عظیم اربعین چه می كند كه این همه جمعیت به كربلا سرازیر می شوند؟ اگر به قرآن و معصومین رجوع كنیم می بینیم؛ باور كنید می تواند راه نجات ما باشد.
 
دكتر عباسی با اشاره به شرایط تحقق رویای ایرانی و اسلامی گفت:  اگر ما می توانیم را از دل قرآن و اهل بیت فهمیدیم و تلاش كردیم تئوری‌ها را از دل قرآن و منابع معصومین استخراج كنیم، رویای ایرانی و اسلامی به سرعت شكل خواهد گرفت و این خلاء پر خواهد شد.  
 
عباسی ادامه داد: ما خشنود نیستیم كه تمدنی به پا شود ولی طبق گفته مراكز مطالعات استراتژیك آمریكایی، تمدن ایالات متحده رو به افول است و رویای آمریكایی مرده است.  
 
این استاد دانشگاه در مورد ادعای ترامپ در مورد زنده كردن رویای آمریكایی گفت: یك شخصیت مرده هیچ وقت نمی تواند مرده دیگری را زنده كند. ترامپ خودش زاییده آن تفكر منحط است و نمی تواند برای زنده شدن یك تفكر مرده كاری كند.  
 
دكتر عباسی اضافه كرد: خوشبختانه جوانان ما قدرت این را دارند با استفاده از ابزار هنر حق و باطل را تبیین كنند و وضعیت فرهنگی جامعه را ارتقا دهند و این اتفاق در مستند «قصه فیل و الاغ» صورت گرفته است.  
 
انتهای پیام/

[ منبع این مطلب سایت میزان، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت میزان، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X