ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توضیحات لاریجانی در مورد حذف برخی مقالات علمی/ 4 نفر تخلف کرده بودند که جزو پژوهشگران معتبر نیستند/ برخورد با متخلفان

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان،باقر لاریجانی در نشست مدیران آموزشی 10کلان منطقه آمایش اظهار داشت: وزارت بهداشت در راستای بررسی وضعیت پایان نامه ها کار وسیعی را آغاز کرده است که طی دو هفته آینده گزارشی در این خصوص آماده وارائه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه گزارش وضعیت پایان نامه ها در دانشگاه های تهران تکمیل شده است، بیان داشت: گزارش وضعیت شهرستانها نیز با همکاری معاونان آموزشی دانشگاه ها در حال تکمیل است تا متناسب با شرایط تصمیم هایی برای حل مشکلات گرفته شود.
لاریجانی افزود:در روزهای اخیرموضوعاتی مختلفی در حوزه پژوهشی وآموزشی کشور را تهدید کرده است این در حالی است که ما در بسیاری از زمینه های پزشکی جزو کشورهای برجسته هستیم به طور مثال دربرخی از روش های درمانی مثل پیوند کلیه، سلول درمانی، پیوند مغز واستخوان سرآمد هستیم و درزمینه تولیدات علمی و پزشکی پیشرفتهای خوبی را داشته ایم. در حال حاضر در کشور ما هیچ بیماری برای درمان نیازی به خروج از کشور را ندارد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه سالانه 30 هزار مقاله در کشورتولید می شود، گفت: طبق سخنان مقام معظم رهبری این رشد علمی در ایران نباید کاهش پیدا کند و با توجه به اینکه 30 درصد مقالات درمنطقه ایران تولید می شود اما بسیاری از این مقالات مورد ارجاع قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: در وزارت بهداشت بیش از 500 مرکز تحقیقاتی وجود دارد و مطالعات طولانی مدت انجام می شود ولی در برخی مواقع این ظرفیت ممکن است این رشد علمی با مشکلاتی مواجه شود و مورد هجوم قرار گیرد.
لاریجانی با اشاره به اتفاقات اخیری که در حوزه پژوهش افتاده است بیان کرد: در چند روز اخیر گزارش مجله ساینس به این صورت بوده است که یک فرد ژورنالیست ادعا کرده که 10 درصد تولیدات پایان نامه های کشور به نوعی ساختگی است و 330 هزار پیوند کاری در این زمینه وجود دارد اما طبق تحقیقات ما این آمار درست نیست و 30 هزار مؤسسه در کشور در زمینه پایان نامه در حال فعالیت هستند و ادعای این مجله صرفا بزرگنمایی بوده است. یکی دیگر از ادعاهایی که وجود دارد گزارش مجله نیچر است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تخلف علمی صورت گرفته در 58 مقاله علمی در کشور اظهار کرد: 58 مقاله ایرانی از سوی ایران رد شده و گزارش آن را نیچر منتشر کرده است طبق این گزارش 420 نفر نامشان در این مقالات آورده شده است که از این تعداد 1 نفر با 100 تخلف، 1نفر 21 تخلف و 1 نفر دیگر 12 تخلف داشته است که باید با این متخلفان برخورد شود.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در این زمینه بوجود آمده این است که تعدادی از سایتها اسامی افرادی را که پروژه علمی و پزشکی معروفی داشتند را به این تخلفها ربط داده اند این درحالی است که تمامی این دانشمندان کشور با همکاری تیم های تحقیقاتی فعالیت های خود را انجام داده اند وکار آنها یک نفره نبوده است.این افراد که این اقدامات را انجام داده اند جزو افراد معتبر در حوزه پژو هشگری نیستند.
لاریجانی ادامه داد: در حوزه پزشکی کار فردی بسیار کم انجام می شود و با توجه به روش هایی که در چاپ مقالات و جود دارد باید به این نکته توجه کنیم که مجموعه انتشارات علمی یکی از محصولات پژوهشی است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه کشور ما سیر خوبی را در موضوع پژوهش طی می کند، اظهار داشت: موضوعی که بخواهد توسعه پیدا کند ممکن است با مشکلاتی مواجه شود و چالش هایی سر راه آن قرار گیرد که این اتفاق ربطی به محققینی که تولیدات علمی بالایی دارند ندارد و باید توجه کنیم در دامن دیگران نیفتیم.
وی تاکید کرد: مشکلات بوجود آمده در این خصوص یک خلاف بزرگ و غیر قابل قبول است که این مشکل درکشورهای دیگر هم وجود دارد. باید با متخلفان برخورد کنیم واز تولیدات علمی کشور نیز حمایت شود.
لاریجانی در پایان خاطر نشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی موضوع تخلف علمی در پایان نامه ها یک هیئتی را تعیین کرده که در دو هفته آینده گزارش آن اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/

[ منبع این مطلب سایت میزان، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توضیحات لاریجانی در مورد حذف برخی مقالات علمی/ 4 نفر تخلف کرده بودند که جزو پژوهشگران معتبر نیستند/ برخورد با متخلفان» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت میزان، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X