ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگراری ميزگرد علمي - تخصصي اقتصاد در پرتو نظرات آيت الله هاشمي شاهرودي

 روابط عمومی دانشگاه عدالت گزارش داد: سومين ميزگرد از سلسله ميزگردهاي علمي - تخصصي دانشگاه عدالت، در عصر روز يكشنبه، مورخه ۲۳ آبان ماه با عنوان اقتصاد در پرتو نظرات مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي هاشمي شاهرودي (دام ظله) در دانشگاه عدالت برگزار شد.
در اين نشست كه با حضور جمع كثيري از اساتيد و دانشجويان محترم برگزار شد، ابتدا دكتر محمدهادي حاجيان بعنوان سخنران اول برنامه، اقتصاد را يكي از مهمترين موضوعات جامعه اسلامي خواندند و افزودند، هدف يك جامعه اسلامي اين است كه اقتصاد قوي داشته باشد و براي اينكه ما اقتصاد قوي داشته باشيم بايد از لحاظ فرهنگي و اجتماعي نيز قوي باشيم. مهمترين دغدغه امروزي ما بحث اقتصاد مقاومتي است كه سياستهاي كلي آن، توسط مقام معظم رهبري ابلاغ شده است.
دكتر حاجيان در ادامه خاطرنشان ساختند، اقتصاد مقاومتي يعني اقتصادي كه به اندازه كافي مقاوم باشد و روي پاي خودش بايستد، تا حداقل حساسيت ها را در مورد اتفاقات و تهاجمات بيروني داشته باشد. به همين دليل اگر مي خواهيم يك اقتصاد مقاومتي خوب داشته باشيم، بايد با تلاش زياد و كوشش جمعي، بسترهاي لازم را براي تبديل اقتصاد كشور به اقتصاد مقاومتي، فراهم سازيم.
ايشان در ادامه يادآور شدند، ما امروزه با مساله تحريم ها و تهديدهاي خارجي مواجه هستيم. بيگانگان و دشمنان ما هميشه در تلاش هستند كه اقتصاد ما را ضعيف كنند. به همين خاطر بايد در كشور، امنيت اقتصادي ايجاد كنيم زيرا اگر در اقتصاد، امنيت وجود داشته باشد، مردم نيز از سرمايه گذاري احساس امنيت مي كنند و منابع داخلي، به جاي سرمايه گذاري در خارج از كشور، در داخل كشور صرف مي شود. متاسفانه تبليغات ناجوانمردانه دشمن به اين امر دامن زده است و راه برون رفت از اين مشكل اين است كه هر كس بايد وظايفي را كه بر عهده دارد به بهترين شكل ممكن انجام دهد.
ايشان در ادامه سخنان خود افزودند، خوشبختانه كشور ما از حيث منابع طبيعي غني است. ما ضمن اينكه بايد به درستي از منابع طبيعي مثل انرژي هاي خورشيدي و بادي استفاده كنيم، مي بايست از منابع انساني كه مسير پيشرفت در فكر و انديشه انسان ها را سهل و آسان مي كند، استفاده نماييم.
برگراری ميزگرد علمي - تخصصي اقتصاد در پرتو نظرات آيت الله هاشمي شاهرودي
در ادامه اين نشست حجت الاسلام والمسلمين ثابت، در ابتداي سخنان خود ضمن عرض تسليت به مناسبت ايام اربعين سيدالشهدا (ع)، سخنان خود را با قرائت دو آيه شريفه از كلام الله مجيد در حوزه اقتصاد آغاز كردند و افزودند، خيلي از ما انسان ها ريشه همه مشكلات سياسي، اجتماعي، مديريتي و ... را ناشي از مشكلات اقتصادي مي دانيم اما نگاه قرآن چيز ديگري است؛ چرا كه خداوند در قرآن مي فرمايد، همه مشكلات اقتصادي ناشي از ضعف در ايمان است. به بيان ديگر، دليل ضعف اقتصادي، ضعف و سستي ايمان و تقوي است. اگر اجتماعات بشري ايمان بياورند و تقوي پيشه كنند فتح بركات مي شود. تقوي و ايمان نه تنها در حوزه اجتماعي بلكه در حوزه فردي هم نتيجه دارد، اگرچه تاثير آن بصورت اجتماعي بسيار بيشتر از حوزه فردي است. اگر اساس جامعه بر مبناي ايمان و تقوي شكل بگيرد فكرها هم باز مي شود زيرا راه هاي اقتصادي با وجود ايمان و تقوي مي تواند به افكار سالم و پربار انسان رسوخ كند.
در ادامه اين نشست حجت الاسلام والمسلمين شفيعي نژاد به عنوان سخنران سوم برنامه، سخنان خود را با مبحث اقتصاد مقاومتي آغاز كردند و فرمودند، در خصوص اقتصاد مقاومتي ديدگاه هاي متفاوتي وجود دارد. يكي از اين ديدگاه‌ها اين است كه اقتصاد مقاومتي استحكامِ بناي اقتصاد اسلامي است و ديدگاه ديگر اينكه، اقتصاد مقاومتي نسخه ايراني اقتصاد اسلامي است، اما به اعتقاد ما اقتصاد مقاومتي يك استراتژي و يك راهبرد عام است كه در دل خود يك سري راهكارها و پيشنهاداتي را به همراه دارد. معضل بزرگي كه در نظام اقتصادي ما وجود دارد، مشكلات نظام بانكي است. زيرا بانك به عنوان مهمترين عامل ثروت و درآمد در نظام اقتصادي است و نابساماني نظام اقتصادي ما به علت همين نابساماني و مشكلات در نظام بانكي است.
ايشان در ادامه سخنان خود خاطرنشان ساختند، خداوند در قرآن راهكاري را ارائه داده و آن اين است كه هدف گذاري اقتصاد اسلامي بايد به گونه اي باشد كه ثروت در دست يك عده خاص تجميع نشود و قراردادها و معاملات ما در نظام اقتصادي بايد بگونه اي باشد كه ثروت در ميان همه گروه هاي جامعه در چرخش باشد. حجت الاسلام والمسلمين شفيعي نژاد در پايان سخنان خود ابراز داشتند كه وظيفه توزيع ثروت در جامعه بر عهده نظام بانكي است و تا زماني كه ساختار نظام بانكي اصلاح نشود بستر اقتصاد مقاومتي نمي تواند به خوبي در جامعه اسلامي پياده سازي شود.
در خاتمه ي اين نشست، ضمن قدرداني و تقدير از سخنرانان برنامه از طرف معاونت علمي دانشگاه، سخنرانان برنامه به سوال هاي حضار پاسخ دادند و اين نشست، با صلوات بر محمد و آل محمد(ص) پايان يافت.
برگراری ميزگرد علمي - تخصصي اقتصاد در پرتو نظرات آيت الله هاشمي شاهرودي
برگراری ميزگرد علمي - تخصصي اقتصاد در پرتو نظرات آيت الله هاشمي شاهرودي

[ منبع این مطلب سایت عصرایران، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت عصرایران، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X