ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخست وزیر کانادا، کاسترو را رهبری بزرگ خواند/ بان کی مون با مردم کوبا ابراز همدردی کرد/ تد کروز و مارکو روبیو از ترودو و اوباما انتقاد کردند

نخست وزیر کانادا در واکنش به درگذشت فیدل کاسترو، وی را رهبری بزرگ خواند. دبیرکل سازمان ملل نیز با مردم کوبا ابراز همدردی کرد.

به گزارش مشرق، واکنشهای رهبران جهان به درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا همچنان ادامه دارد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، فیدل کاسترو را رهبری قابل توجه خوانده و گفته که کاناداییها سوگوار مرگ وی هستند. 

ترودو در بیانیه‌ای گفت: درحالیکه وی یک چهره جنجالی داشت، هم مخالفان و هم طرفداران وی فیدل کاسترو را فردی بزرگ، فداکار و عاشق مردم کشورش می‌دانند که تاثیر بزرگی از خود برجای گذاشته است.

پیر الیوت ترودو پدر نخست وزیر فعلی کانادا که پیش از این نخست وزیر این کشور بوده، اولین رهبر یک کشور عضو ناتو بود که در سال 1976 به هاوانا سفر کرد. 

اظهارات جاستین ترودو درباره فیدل کاسترو، بلافاصله با انتقاد شماری از مقامات حزب محافظه کار در این کشور مواجه شد.

در آمریکا نیز، تد کروز از چهره‌های ارشد حزب جمهوریخواه از تمجید کاسترو توسط ترودو انتقاد کرده و بیانیه نخست وزیر کانادا را خفت بار خوانده است. وی از کاسترو در کنار استالین و مائو به عنوان دیکتاتور یاد کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز روز شنبه به درگذشت فیدل کاسترو واکنش نشان داد و درگذشت کاسترو را تسلیت گفت.

اوباما که اولین رئیس‌جمهور آمریکا است که پس از 6 دهه به هاوانا سفر کرده و در دوره او روابط آمریکا و کوبا از سر گرفته شد، در پیام خود گفته است که «به سوی ملت کوبا دست دوستی دراز می‌کنیم.»

وی کاسترو را فردی توصیف کرده که «به انحاء بی‌شماری مسیر زندگی افراد، خانواده‌ها و ملت کوبا» را تغییر داد. اوباما نوشته است: «تاریخ اثر بزرگ این شخصیت بر مردم و جهان اطراف او را ثبت کرده و مورد قضاوت قرار می‌دهد.»

در واکنش به بیانیه اوباما، مارکو روبیو دیگر چهره جمهوریخواه و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از وی انتقاد کرد.

روبیو مدعی شده است که اوباما کشته شدن و زندانی شدن هزاران کانادایی در حکومت فیدل کاسترو را نادیده گرفته است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز درگذشت کاسترو را به مردم کوبا تسلیت گفت و با خانواده کاسترو و همچنین مردم کوبا ابراز همدردی کرد.

خبر درگذشت فیدل کاسترو در داخل آمریکا با واکنشهای متفاوتی مواجه شده است. آمریکا محل سکونت بسیاری از کوباییهایی است که در دوران حکومت کاسترو به این کشور مهاجرت کرده اند. در بعضی از ایالتهای آمریکا بعضی از مردم از درگذشت کاسترو ابراز شادمانی کردند.

[ منبع این مطلب سایت مشرق نیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت مشرق نیوز، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X