ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشگیری از حوادث وظیفه کل نظام و قوای سه‌گانه است / اورژانس‌ها دیگر تبعیدگاه نیستند

سمنان قطار امیرکبیر
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه پیشگیری از حوادث وظیفه کل نظام و قوای سه گانه است و در این زمینه ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی تروما نوسازی و تجهیز شده است، گفت: همانند دوران گذشته، تبعیدگاه نیروهای پزشکی و پرستاری نیست ولی باید از روی دادن حوادث پیشگری کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در دومین کنگره ملی تروما از وجود 120 بیمارستان تروما در کشور و بازسازی و نوسازی آنها ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: در 570 بیمارستان دانشگاهی، بخش اورژانس نوسازی و بازسازی شده است اما در 120 بیمارستان، به طور خاص، تجهیزات و امکانات تروما متمرکز شده است.

هاشمی با بیان اینکه در سالهای گذشته بخش اورژانس کمتر مورد استقبال نیروهای انسانی بود، اظهار داشت: در حال حاضر کمترین مشکل در بخش اورژانس بیمارستان‌ها است زیرا بیشترین پرداخت‌ها در این بخش است و 70 درصد از نیروهای انسانی آن باید سابقه فعالیت بیش از 5 سال داشته باشند و بخش اورژانس همانند دوران گذشته، تبعیدگاه نیروهای پزشکی و پرستاری نیست و علیرغم عدم اجازه استخدام، با افزایش کارانه و جذب نیروهای قراردادی سعی کردیم که مشکلات نیروی انسانی در این بخش را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب لایحه تبدیل اورژانس کشور به سازمان در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدواریم این سازمان در آینده بتواند، خدمات ارزنده خود را به مردم ارائه دهد و اگر هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف باشد، اورژانس می تواند عملکرد بهتری داشته باشد و امیدوارم که در کشور شاهد افزایش هم افزایی و همدلی بین دستگاه‌های مختلف امدادی باشیم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تعداد فارغ التحصیلان اورژانس در کشور حدود دو برابر شده و علیرغم اینکه برخی از همکاران ما در گروه‌های مختلف آموزشی، با افزایش ظرفیت رشته اورژانس مخالف بودند اما این افزایش نیروها با توجه به تعداد حوادث بسیار بالا در کشور، نقش مهمی در مدیریت اورژانس‌های بیمارستانی و کاهش صدمات و عوارض ناشی از سوانح دارد.

وزیر بهداشت هیچ کمکی به مردم را بالاتر از پیشگیری ندانست و گفت: پیشگیری، وظیفه کل نظام و قوای سه گانه است و جای تاسف است که ایران با وجود فرهنگ قوی و غنی، اسلامی و الگوهای ارزشمندی که دارد، جوانان خود را در سوانح و حوادث از دست بدهیم و به آن عادت کنیم و آن را به قضا و قدر و مسائل پیچیده گره بزنیم.

هاشمی گفت: قوای سه گانه در مورد حوادث و سوانح که آسیب‌ها و مشکلات‌های اجتماعی و اخلاقی را به دنبال دارد، اهتمام ویژه ای داشته باشد و به نظر من برخی افراد یا نمی‌خواهند در این مورد چیزی بدانند و چشم خود را بسته اند و یا از تبعات آن آگاهی ندارد. روانشناسان و افرادی که با جامعه سر و کار دارند این مشکلات را درک می‌کنند به خصوص اینکه در برخی از خانواده پدر و مادر جان خود را از دست می‌دهند و مشکلات زیادی برای جوانان پیش می‌آید و لازم است که سرچشمه مشکلات را از بین ببریم.

وزیر بهداشت با اشاره به تلفات و معلولیت‌های ناشی از نزاع در کشور، یادآور شد: باید در حوزه اجتماعی به این نزاع‌ها توجه داشته باشیم و برای تقویت روابط خانوادگی و اجتماعی و سلامت روحی و روانی مردم که آن هم می تواند تروما و ضربه باشد، برنامه ریزی داشته باشیم.

وزیر بهداشت گفت: از برگزار کنندگان کنگره ملی تروما که در دوان دفاع مقدس نیز به رزمندگان خدمات ارزشمندی را ارائه دادند تشکر می کنم اما مشکل تروماو مصدومیتها ، منحصر به دوران دفاع مقدس نیست و امروزه یکی از مصیبت های ما و غصه های هر خانواده ایرانی آمار بالای سوانح و حوادث در کشور است.

وزیر بهداشت با اشاره به جان باختن تعداد زیادی از نیروهای جوان و کارآمد کشور در حوادث و سوانح جاده ای در هر سال، گفت: هر سال در کشور حدود 18 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند و بیش از 200 هزار نفر بر اثر این حوادث، دچار معلولیت می‌شوند و گرفتاری‌های زیادی از نظر روحی، روانی و اجتماعی برای مردم و کشور به وجود می آید که جای تاسف و غصه دارد که چنین نیروهای جوانی که برای آنها هزینه‌های زیادی شده را از دست می دهیم.

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت پیشگیری از حوادث و سوانح، یادآور شد: بخشی از پیشگیری، مربوط به رفتار مردم و بخش دیگر در سیاست‌هایی است که مسئولان تدوین و تهیه می‌کنند و امیدوارم که این کنگره فقط به حوزه درمان توجه نداشته باشد و مساله پیشگیری از اولویت‌های اصلی و اساسی آن باشد.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در حوزه درمان در برخی از حوزه ها به دلیل وقوع حوادث زیاد در کشور، صاحب سبک هستیم و پیشرفت کرده ایم اما اگر نتوانیم پیشگیری کنیم، در حوزه درمان فلج خواهیم شد در دو سه هفته اخیر، حوادث تلخ زیادی در کشور رخ داد که می‌توانست موجب فوت یا معلولیت مردم نشود در اخبار مشاهده کردم که وانتی در بندرعباس 18 دانش آموز را سوار کرده و واژگون شده، حدود 40 دانش آموز دختر که در حال اعزام به مناطق راهیان نور بودند در یک اتوبوس دچار سانحه شدند و یا ده روز پیش شاهد برخورد دو قطار در سمنان بودیم.

هاشمی در ادامه افزود: حوادث تروریستی ممکن است قابل پیشگیری نباشد اما به اعتقاد من، با درایت و هوشمندی می توان از این حوادث پیشگیری کرد چطور در پیاده روی اربعین، با شرایط دشوار عراق، اتفاقی رخ نداد اما به محض اتمام اربعین حسینی، نگاه امنیتی فروکش کرد و تعدادی از هموطنانمان در حدود 100 کیلومتری خاک ایران، جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور و مسئولان آن، ناتوانی در "نه گفتن" است، گفت: در کشور به صلوات فرستادن و کف زدن عادت کرده ایم و همیشه به تایید کردن کارهای بد و نامناسب، عادت کردیم به عنوان نمونه سالهای طولانی است که خودرو در کشور تولید می‌شود اما اگر دستگاه انتظامی بخواهد ایمنی آن را تایید نکند، عنوان می‌کنند که اشتغال از بین می‌رود، کارخانه‌ها تعطیل می‌شوند و سرنوشت خودروی ملی نامعلوم می شود و اقتصاد مقاومتی محقق نمی شود و اگر بخواهد بر موضع خود مبنی بر نا ایمن بودن خودروها ایستادگی کند، در برابر آن مقاومت می‌شود.

هاشمی تاکید کرد: در بسیاری از موارد در کشور، باید "نه" بگوییم و ایستادگی کنیم البته تحمل آن برای مردم هم قابل قبول است به شرطی که پارتی، رانت و خط ویژه وجود نداشته باشد و اگر در ترافیک، صنعت و مالیات و ... محدودیتی ایجاد می شود، نباید تبعیضی وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه پنجم ایران از نظر تلفات و معلولیت های ناشی از حوادث و سوانح، یادآور شد: اگر از نظر تعداد سالهای عمر از دست رفته افراد جامعه به این مساله نگاه کنیم، رتبه ایران در جهان نامناسب تر می‌شود و سومین دلیل مرگ در کشور نیز سوانح و حوادث ترافیکی است زیرا در برخی از موارد، نمی توانیم "نه" بگوییم و بر موضع خود ایستادگی کنیم.

هاشمی گفت: آیا فقط باید منتظر باشیم تا قطار، هواپیما، خودرو و موتورسیکلت هایی در کشور دچار سانحه شوند و بعد به درمان آنها بپردازیم؟ درمان سانحه دیدگان طولانی مدت است و نیاز به درمان های پیشرفته و اعمال جراحی متعددی دارند که نظام بیمه آمادگی پوشش آن را ندارد و هزینه زیادی به مردم تحمیل می شود. همه اعتقاد دارند که موتورسیکلت یکی از عوامل مهم مرگ در کشور است اما هر روز تولید می شود و متوقف نمی شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر به آمار تلفات جاده ای در کشور توجه کنیم متوجه می شویم که کدام خودرو بیشتر دچار حادثه شده و اگر از ایمن بودن آن اطمینان نداریم، چرا اجازه تولید آن را می دهیم؟ بنابراین اگر نتوانیم در بخش پیشگیری، اقدامات ویژه ای را انجام دهیم در بخش درمان نیز ناتوان خواهیم بود و به قدری که در رسانه ها بر حوزه درمان متمرکز هستیم به اصل و سرچشمه آن توجه کمتری داریم؛ اگر آمبولانس به محل حادثه با تاخیر برسد و یا پزشک و پرستاری تخطی کنند، در همه رسانه می بینیم که از آن گفته شده که البته حق و درست است که باید مطالبه، سوال و مواخذه کنیم اما به علت این اتفاقات توجهی نداریم.

هاشمی با اشاره به حادثه برخورد دو قطار در سمنان در هفته گذشته، اظهار داشت: علت این سانحه در عدم مسئولیت پذیری یک فرد خلاصه شد، ولی ستاد بحران که به این مسائل رسیدگی می‌کند و ممکن است نیاز به این ستاد هر چند سال یکبار اتفاق بیفتد. آیا آمادگی مقابله دارد؟ آیا دستگاهها برای مواجه با چنین حوادثی از امکانات لازم برخوردارند ؟ آیا جاده مناسب برای دسترسی و امکانات لازم پیش بینی شده است؟ اما برای من مهم است که آمبولانس کی به محل حادثه رسیده و یا برای مسئولان آتش نشانی باید مهم باشد که خودروهای آتش نشانی چه زمانی به آن محل رسیدند تا درس عبرتی برای حوادث آینده باشد و در برخورد با خاطی یا خاطیان حوادث، ترحم نداشته باشیم و انقلابی عمل کنیم نه به این معنی که حق فردی را ضایع کنیم بلکه به نحوی برخورد کنیم که بازدارنده باشد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هر هفته در کشور بر اثر حوادث و سوانح، به اندازه سرنشینان دو هواپیما یعنی 400 تا 500 نفر جان خود را از دست می‌دهند بنابراین باید بیشتر از درمان، بر پیشگیری توجه و تاکید داشته باشیم و باید تصمیمات پیشگیرانه ای در مجلس و دولت تصویب شود و متاسفانه هر کجا که اشتباهی اتفاق می افتاد به دلیل اینکه از مردم رای می‌خواهیم و یا می‌خواهیم محبوب بمانیم، اشتباه‌ها را نادیده می‌گیریم و آن را تایید می‌کنیم.

وزیر بهداشت گفت: در وزارت بهداشت ، تصمیم بر توسعه بخش خدمات گرفتیم و تا کنون دو هزار و 500 دستگاه آمبولانس به ناوگان زمینی اورژانس اضافه شده و این ناوگان به طور کامل نوسازی شده است و حدود 21 پایگاه هوایی اورژانس در کشور راه اندازی شده که در پیشگیری از مرگ و میر بسیار موثر بود و در صدد هستیم تا تعداد پایگاه های هوایی اورژانس را به 45 پایگاه افزایش دهیم.

به گزارش وزارت بهداشت - وزیر بهداشت در این کنگره از دکتر موسی زرگر - وزیر اسبق بهداری، دکتر کلانتر معتمد و دکتر صحت به دلیل خدمات ارزنده آنها در راه اندازی و گسترش تروما در کشور ، تقدیر کرد.

[ منبع این مطلب سایت تنسیم نیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت تنسیم نیوز، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X