ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سخنرانی یوکیا آمانو در کنفرانس امنیت هسته‌ای

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای بر اهمیت نقش آژانس برای مقابله با هرگونه سوء استفاده از مواد هسته‌ای و رادیو اکتیوی در جهان تاکید کرد و از کشورها خواست تا تلاش‌های خود را در این زمینه تقویت کنند.


خبرگزاری ایسنا: یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در آغاز کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای با عنوان تعهدات و اقدامات ضمن تشکر از حضور شرکت کنندگان در این نشست گفت‌: سال ۲۰۱۶ برای آژانس بین‌المللی انرژی سال مهمی بود، چرا که در ماه سپتامبر شصتمین سالگرد خود را جشن گرفتیم. ما از دستاوردهای خود در اجرای وظیفه‌مان مبنی بر "اتم برای صلح و توسعه" در طول شش دهه گذشته خرسند هستیم. آژانس سبب شده است تا علم و فناوری هسته‌ای صلح آمیز برای ارتقاء سطح زندگی بشریت و موفقیت آن در دسترس باشد و به جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای کمک کرده است.
وی با بیان این که امنیت هسته‌ای در طول دهه‌های گذشته بخش مهمی از کار آژانس را به خود اختصاص داده است، گفت: امنیت هسته‌ای مسئولیت هر کشوری است اما آژانس نیز کمک‌های عملی، تجهیزات آموزش و مشاوره‌های فنی ارائه می‌دهد. ما همچنین خط مشی جهانی را تعیین می‌کنیم که از طریق آن، کشورها قادر خواهند بود خطر استفاده مواد هسته‌ای و رادیو اکتیو و فعالیت‌های شرورانه را کاهش دهند.
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: این دومین باری است که ما این کنفرانس را در سطح وزیران برگزار می‌کنیم که به روی تمام ۱۶۸ کشور عضو آژانس باز است و من از حضور وزیران بیشمار، سیاستگذاران برجسته و کارشناسان فنی در آن بسیار خرسندم. این مساله نشان می دهد که دولت‌های شما نسبت به افزایش تلاش‌های جهانی برای محاظت از تاسیسات و مواد هسته‌ای در برابر اقدامات شرورانه جدی هستند و می‌خواهند ظرفیت‌های مقابله و پاسخگویی مناسب در اختیار داشته باشند.
آمانو در ادامه گفت:‌ تا زمانی که آژانس یبن‌المللی انرژی برقرار است، امنیت و ایمنی هسته‌ای از اولویت‌های ما در بودجه در کنار همکاری‌های فنی خواهد بود. ما درطول شش سال گذشه بیش از هزار نیروی پلیس، نگهبان مرزی و متخصصان دیگر برای جلوگیری از قاچاق مواد هسته‌ای و دیگر مواد رادیو اکتیوی تربیت کرده‌ایم. ما به کشورها نیز بیش از ۳۰۰۰ قطعه تجهیزات و ابزار برای محافظت از این مواد ارائه داده‌ایم.
مدیر کل آژانس همچنین به اهمیت امنیت کامپیوتر در جهان هسته‌ای اشاره کرد و افزود:‌ ما سال گذشته یک کنفرانس بین‌لمللی در این زمینه برگزار کردیم که سبب شد تا کارشناسان سراسر جهان از کشورهای مختلف و آژانس‌های دولتی، حقوقی و صنعتی  گرد هم جمع شوند و به بحث و تبادل نظر درباره‌ی چگونگی تقویت تاسیسات هسته‌ای در برابر حملات سایبری بپردازند. تلاش‌های آژانس برای تقویت امنیت کامپیوتر در دنیای هسته‌ای شامل فعالیت‌هایی برای اطلاع رسانی و مقابله و راهنمایی‌های عملیاتی می‌شود.

[ منبع این مطلب سایت فردانیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت فردانیوز، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X