ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش حمله نظامیان میانمار به مسلمانان /فرار 21 هزار روهینگیایی به بنگلادش

دهلی نو-ایرنا- افزایش حمله نظامیان و بودائیان افراطی میانمار به مسلمانان در دو ماه گذشته و کشتار،تجاوز و به آتش کشیدن خانه های آنان، باعث آوارگی و فرار 21 هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی از 'راخین ' به بنگلادش شده است.

به گزارش ایرنا، به گفته رئیس دفتر سازمان بین المللی مهاجرت در بنگلادش ،حدود 21 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به دنبال ادامه تجاوز و حمله نظامیان میانمار با عبور از مرز در 'کوکس بازار' منطقه ای درجنوب شرقی بنگلادش در روستاها و اردوگاهها پناه گرفته اند.
'سنجا کاتا سهانی ' روز چهارشنبه در گفت وگویی با بیان اینکه مسلمانان روهینگیایی در وضعیت سختی بسر می برند، خواستار توجه جامعه بین الملل شد.
براساس گزارش سازمان های غیر دولتی، موج جدیدی ازکشتار مسلمانان روهینگیا در منطقه 'راخین ' آغاز شده است.
به گفته شاهدان ،نظامیان و بودائیان افراطی با حمله به مسلمانان ، تجاوز به نوامیس و به آتش کشیدن خانه های مسلمانان ، در صدد پاکسازی مذهبی در میانمار هستند.
دولت میانمار برای سرپوش گذاشتن به جنایت نظامیان این کشور از اجازه ورود خبرنگاران را به این منطقه نمی دهد.
براساس گزارش های منتشر شده، دستکم بیش از 30 هزار مسلمانان روهینگیا مجبور به ترک خانه های خود و پناهنده شدن به کشورهای مالزی ،بنگلادش ،هند ،تایلند شده اند.
سازمان ملل ،نقض مداوم حقوق بشر در ایالت 'راخین ' میانمار را جنایت علیه بشریت دانسته است.
دولت بنگلادش نیز خواستار بازگشت آوارگان روهینگیایی به کشورشان شده است.
صدها نفر از مردم بنگلادش روزگذشته با تجمع در برابر سفارت میانمار در داکا به نسل کشی مسلمانان در این کشور اعتراض کردند.
فعالان حقوقی میانمار از کشتار سازمان یافته مسلمانان و تجاوز به نوامیس وآتش زدن به منازلشان به دست نیروهای امنیتی آن کشور در موج جدیدی از خشونت ها علیه این اقلیت میانماری خبر می دهند .ارتش میانمار تعداد مسلمانان کشته شده را 130 نفر اعلام کرده است.
تعداد مسلمانان روهینگیایی در میانمار بالغ بر 1.1 میلیون تن می شود و اکثریت آنان در ایالت بحران زده 'راخین' ساکن هستند؛ جایی که با موج تازه ای از خشونت ها روبرو هستند.
دولت میانمار این افراد را مهاجران غیر قانونی بنگلادشی می داند و از دادن حق شهروندی به آنان خودداری می‌کند.
مسلمانان روهینگیایی با محدودیت‌های تردد، ازدواج و فرصت‌های اقتصادی مواجه هستند.
میانمار همچنین گزارش های سازمان ملل مبنی بر مهاجرت گسترده مسلمانان روهینگیا از این کشور را رد کرده است
آساق**انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X