ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی مشکلات شایع پوستی در افراد مسن

بررسی مشکلات شایع پوستی در افراد مسن


بررسی مشکلات شایع پوستی در افراد مسن 

مشکلات پوستی در افراد مسن بوجود می آید و برای درمان آن باید به موثع اقدام کرد. شما در این مطلب شایع ترین مشکلات پوستی را می بینید. پوست ما با افزايش سن، به سه دليل عمده، پير مي‌شود .


 


۱) با افزايش سن پوست کم‌کم خاصيت ارتجاعي خود را از دست داده و رشته‌هاي کلاژن و الاستين آن ضعيف مي‌شود. هم‌زمان با اين تغييرات نيروي جاذبه زمين هم دست به کار شده و پوست را دچار افتادگي مي‌کند. پيري پوست از دو منشا ايجاد مي‌شود. يک منشا دروني که بستگي به ژنتيک فرد دارد


 


و در افراد مختلف سرعت پير شدن متفاوت است و ديگري جنبه بيروني است که عوامل مختلفي از جمله نور آفتاب، سيگار کشيدن، فقر تغذيه‌اي و برخي حرکات نامناسب عضلاني صورت در آن نقش دارد.


 


۲) با ازدياد سن پوست خشک‌تر شده واين خشکي در آب و هواي سرد و بادخيز تشديد مي‌گردد. خشکي پوست موجب پوسته پوسته شدن و ايجاد خارش مي‌گردد. در موارد خفيف مي‌توان خشکي پوست را با استفاده از يک کرم مرطوب‌کننده بلافاصله پس از استحمام برطرف نمود.


 


۳) اغلب مشکلات پوستي از سالمندي به دليل تماس طولاني‌ با نور خورشيد ايجاد مي‌شود .


 


عمده‌ترين مشکلات پوستي وابسته به نور خورشيد
۱) کراتوز آفتابي:


اين مشکل به صورت لکه‌هاي پوسته‌دار قرمز- قهوه‌اي در مناطق در معرض نور مثل سر و صورت و گوش ديده مي‌شود که در صورت غفلت در درمان مي‌تواند به بروز سرطان پوستي منجر شود بنابراين درمان اين ضايعات توسط متخصص پوست الزامي است،


 


۲) اتصال مويرگ‌ها يا تلانژ کتازي:


معمولا در ناحيه صورت و ناشي از آثار مخرب نور خورشيد است. اين ضايعات نيز توسط ليزر قابل درمان است،


 


۳) زونا:


ناشي از التهاب يک رشته عصب به دليل ويروس آبله‌مرغان است. علايم به صورت درد در محل درگيري عصب، سردرد يا خستگي و بي‌حالي است. در افراد مسن شايع‌تر و نيز دردناک‌تر است،


 


۴) اگزماي شوره‌اي (درماتيت سبورييک):


علايم شامل قرمزي و وجود پوسته‌هاي چرب در ناحيه سر، ابروها و کناره‌هاي بيني و پشت گوش‌ها مي‌باشد،


 


۵) لکه‌هاي سني يا آفتابي:


اين لکه‌ها هيچ ارتباطي به بيماري کبدي نداشته و ناشي از افزايش سن و نور خورشيد است و معمولا روي صورت و پشت دست و پا ايجاد مي‌‌گردد و اغلب تنها از نظر زيبايي اهميت دارد،


 


۶) توده‌هاي عروقي گيلاسي:


اين ضايعات توده‌هاي کوچک و برجسته و به رنگ قرمز روشن و در اثر گشاد شدن عروق سطحي به وجود آمده و هيچ ضرري ندارند،


 


۷) کبودي يا خون‌مردگي:


به دليل کاهش چربي زير جلدي و نيز کاهش حمايت بافت همبندي از عروق خون، پوست افراد مسن مستعد آسيب و کبودي ناشي از ضربه‌هاي معمولي است. گاهي دليل آن مصرف داروهاي رقيق‌کننده خون يا بيماري‌هاي داخلي است. سه مورد آخر سرطاني‌شدن سلول‌هاي پوششي، قاعده‌اي و نوع نادر سرطان، ملانوم است.


 


 

[ منبع این مطلب سایت پارس ناز می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت پارس ناز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X