ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابراز تاسف وزیر دفاع از حمایت برخی از کشورهای منطقه از تروریسم

تهران- ایرنا- وزیردفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از حمایت برخی از کشورهای منطقه از تروریسم که موجب تصاعد بیشتر بحران و جنگ درمنطقه شده است، ‌ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایرنا از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛ سردارسرتیپ پاسدار حسین دهقان در دیدار با وزیردفاع آفریقای جنوبی با تشریح آخرین شرایط منطقه غرب آسیا به ویژه در مبارزه با تروریسم همکاری همه کشورهای جهان را برای ریشه کنی این معضل ضروری دانست وگفت: اگر مقاومت کشورهایی مانند ایران، روسیه، عراق و سوریه وجود نداشت تروریست ها پس از تثبیت و استقرار در این منطقه به سایر نقاط جهان سرازیر می شدند.
وی با ابرازخرسندی ازسفر به آفریقای جنوبی، کشور نلسون ماندلا قهرمان پیشتاز مبارزه با نژاد پرستی، اظهارامیدواری کرد: این سفر فصل جدیدی از روابط دفاعی- نظامی میان دوکشور را رقم بزند.
وزیردفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه شرایط منطقه ای و جهانی ایجاب می کند کشورهای دوست و همسو با ارتقاء سطح تعامل و همکاری فی مابین برای مهار و مقابله با بحران ها، وحدت نظری و عملی داشته باشند تا بتوانند با فائق آمدن بر آنها امنیت و رفاه ملت های خود را تامین کنند.
سرداردهقان افزود: ایران و آفریقای جنوبی می توانند با توجه به ظرفیت های فراوانی که درهمه حوزه ها برای همکاری وجود دارد به ویژه با اشتراک نظر دو کشور در اکثر مسائل مهم منطقه ای و جهانی در کمک به حل بحران های امنیتی منطقه و در مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته نقش بارزتری ایفا کنند.

** هیچ گاه حمایت های موثر ایران ازمبارزات ضد نژاد پرستی را فراهوش نمی کنیم
خانم ماپیسا آنکاکولا وزیر دفاع و کهنه سربازان آفریقای جنوبی نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر وزیر دفاع کشورمان به آفریقای جنوبی از مواضع انقلابی مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم آپارتاید در آن روزهای سخت ترس و وحشت که از مبارزات ضد نژاد پرستی ملت ما حمایت کردند تشکر و قدردانی کرد و گفت: ما هیچ گاه آن حمایت های موثر و به یاد ماندنی جمهوری اسلامی ایران را فراموش نمی کنیم.
خانم ماپیسا آنکاکولا افزود: پس از سقوط نظام آپارتاید، روابط بسیار خوبی میان دو کشور برقرار شد و سفر نلسون ماندلا به ایران و امضای هشت سند همکاری، روابط دو کشور را به سطح بسیار خوبی ارتقاء داد و با سند همکاری دفاعی – نظامی که امروز امضا می شود روابط دو کشور از استحکام و گسترش بیشتری برخوردار خواهد شد.
ماپیسا آنکاکولا با تاریخی خواندن سفر سردار دهقان به آفریقای جنوبی تصریح کرد: اجرای مفاد یادداشت تفاهم همکاری های دفاعی – نظامی ایران و آفریقای جنوبی بی تردید جهش بزرگی در سطح روابط دو کشور در این حوزه ایجاد خواهد کرد.
وزیردفاع آفریقای جنوبی با انتقاد از ساختارسازمان ملل و شورای امنیت و اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: با اقدامات خوب دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و تصویب برجام، شرایط خوبی برای گسترش همکاری با ایران فراهم شده و ما این فرصت را مغتنم شمرده و همکاری های خود را با ایران تقویت خواهیم کرد.
پس از انجام مراسم استقبال رسمی ازسردارسرتیپ پاسدارحسین دهقان وزیردفاع جمهوری اسلامی ایران که از سوی ماپیسا آنکاکولا وزیر دفاع و کهنه سربازان آفریقای جنوبی همراه با آئین ویژه نظامی و شلیک 21 گلوله توپ برگزار شد، طرفین با یکدیگردیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه ای دیدار و گفتگو کردند.

**امضای یادداشت تفاهم همکاری های دفاعی – نظامی میان ایران و آفریقای جنوبی
به گزارش ایرنا، همچنین یادداشت تفاهم همکاری های دفاعی - نظامی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آفریقای جنوبی صبح امروز در محل وزارت دفاع آفریقای جنوبی توسط سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان و خانم ماپیسا آنکاکولا وزیر دفاع و کهنه سربازان آفریقای جنوبی امضاء شد.
وزرای دفاع دوکشور پس از امضاء این یادداشت تفاهم در مصاحبه با خبرنگاران طی سخنانی ضمن تاکید بر همکاری های دفاعی – نظامی ، تلاش برای تحکیم صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی و مبارزه قاطع و همه جانبه با تروریسم را از مهمترین محورهای این یادداشت تفاهم ذکر کردند.
این گزارش می افزاید: همکاری در زمینه امنیت دریایی، همکاری در امورآموزشی و تبادل تجربیات در مبارزه با جرائم سازمان یافته از دیگر مفاد این یادداشت تفاهم به شمار می رود.
سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی خانم ماپیسا انکاکولا وزیر دفاع و کهنه سربازان کشور آفریقای جنوبی در صدر یک هیات عالی رتبه دفاعی – نظامی صبح امروز سه شنبه وارد پروتوریا پایتخت این کشور شد.
در سفر سردار دهقان که نخستین سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، راههای گسترش و تقویت همکاری های دفاعی – نظامی میان دوکشور و مسائل دوجانبه منطقه ای و بین المللی با مقامات عالی رتبه سیاسی – دفاعی آفریقای جنوبی مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
اجتمام*1724*7268
تنظیم کننده: مهناز بیرانوند * انتشاردهنده: حسین فتح الهی


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X