ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعویق کنفرانس سازش در پاریس

تهران - ایرنا - فرانسه کنفرانس پاریس در مورد روند سازش تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی را به ژانویه سال آینده میلادی (دی - بهمن) موکول کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از رام الله، فرانسه در حالی این تصمیم را اتخاذ کرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از حضور در این کنفرانس خودداری کرده است و احتمال شرکت آمریکا نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد.
فرانسه تلاش کرده است نتانیاهو را متقاعد کند که با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پاریس دیدار کند تا گامی در جهت احیای مذاکرات سازش میان دو طرف برداشته شود. نتانیاهو بارها پیشنهاد حضور در کنفرانس سازش را رد کرده است.
در همین حال، سلمان الهرفی سفیر فلسطین در فرانسه گفت که پاریس فلسطینی ها را از به تعویق افتادن کنفرانس سازش به منظور زمینه سازی بهتر برای برگزاری آن مطلع کرده است.
رادیو صدای فلسطین گزارش داد که الهرفی قرار است امروز (چهارشنبه) با مقام های فرانسه دیدار و در مورد این موضوع گفت و گو کند.
این رادیو همچنین به نقل از الهرفی اعلام کرد که در صورت خودداری رژیم صهیونیستی از شرکت در کنفرانس ژانویه، این نشست بین المللی برگزار می شود، اما شخصیت های اصلی فلسطینی در آن حضور نخواهند داشت.
از سویی، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که این کشور به طور رسمی تاریخ کنفرانس پاریس را مورد تائید قرار نداده است.
وی گفت: زمانی تاریخ این کنفرانس را تائید می کنیم که نتیجه مذاکرات مان با طرف های مربوطه مشخص شود.
براساس این گزارش، فرانسه در تلاش برای از سرگرفته شدن مذاکرات سازش خاورمیانه، کنفرانسی مقدماتی را در ماه جوئن (خرداد - تیر) با حضور نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و کشورهای عربی برگزار کرد. در نشست آن زمان پیشنهادهای مربوط به سازش بدون حضور نمایندگانی از رژیم صهیونیستی و فلسطین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
آن طور که برنامه ریزی شده بود، قرار بود قبل از کریسمس کنفرانسی با حضور طرف های فلسطینی و اسرائیلی برگزار شود تا امکان بازگشت دو طرف به میز مذاکره در جریان آن سنجیده شود.
آخرین دور مذاکرات سازش که از حمایت آمریکا برخوردار بود، آوریل 2014 بدون هیچ دستاوردی پایان یافت.
رژیم صهیونیستی که آمریکا را میانجیگر اصلی در خاورمیانه تلقی می کند، همواره گفته است که تنها مذاکرات مستقیم با طرف فلسطینی می تواند به سازش منتهی شود. این رژیم تلاش های فرانسه را به نوعی منحرف کننده جریان از مسیر اصلی می داند.
مذاکرات سازش به دلیل موانعی چون شهرک سازی و تقسیمات سیاسی فلسطینی ها متوقف مانده است.
بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که چشم انداز راهکار دو کشور در حال حاضر دور از دسترس است، زیرا به نظر نمی رسد رژیم صهیونیستی قصد داشته باشد به 50 سال اشغالگری بر کرانه باختری و شرق بیت المقدس پایان دهد.
خاورم*9109**1010
مترجم: نیره مجیدی راد*انتشار دهنده: حسن معظمی


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X