ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واردات محصولات آرایشی بهداشتی تحت نظارت سازمان غذا و دارو انجام می‌شود

واردات محصولات آرایشی، بهداشتی و دارویی از ابتدای درخواست تا انتهای تشریفات گمرکی و توزیع تحت نظارت سازمان غذا و دارو انجام می‌شود.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، براساس مندرجات فصول 33 و 34 مقررات صادرات و واردات، واردات محصولات آرایشی و بهداشتی موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی و آرایشی است و گمرک موظف است پس از اخذ مجوز و تأییدیه سازمان غذا و دارو نسبت به ترخیص‌ آنها اقدام نماید، در این خصوص تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر ترخیص لوازم بهداشتی و آرایشی بدون اخذ مجوز سازمان غذا و دارو از سوی مراجع رسمی و حتی سازمان غذا و دارو به گمرک گزارش نشده است.
بنابراین گزارش انجام عملیات گمرکی تمامی کالاهای دارویی، بهداشتی و آرایشی در حال حاضر با مجوز بهداشت و تأییدیه‌های سازمان غذا و دارو انجام می‌شود و با توجه به اینکه واردکنندگان این کالاها قبل از واردات نسبت به اخذ تأییدیه سازمان غذا و دارو اقدام و پس از ترخیص برچسب غذا و دارو بر روی این کالاها الصاق می‌شود، لذا تمامی واردکنندگان محصولات بهداشتی و آرایشی افراد شناخته شده‌ای برای سازمان‌های مجوزدهنده هستند و در صورت هرگونه تخلف و تقلب باید مرجع متولی جوابگو باشد.
این گزارش می‌افزاید، در حال حاضر ارتباط میان سازمان غذا و دارو و گمرک الکترونیکی شده و کلیه مجوزها به روش الکترونیکی برای گمرک ارسال و گمرک نیز کلیه اطلاعات و مجوزهای ترخیص کالاهای وارداتی در حوزه دارویی، بهداشتی و آرایشی را به صورت الکترونیکی برای سازمان غذا و دارو ارسال می‌نماید.
همچنین گمرک ایران به اتکای مجوزهای وزارت بهداشت برای واردات این کالاها حداکثر تسهیلات را قائل می‌شود و بسیاری از واردکنندگان این کالاها شرکت‌ها یا افراد شناخته شده‌ای برای سازمان غذا و دارو و بانک‌ها هستند چراکه از ارز بانکی برای واردات استفاده می‌نمایند.
ضمناً گمرک از سال 1392 سامانه جامع گمرکی را طراحی و پیاده‌سازی کرده و تمامی مراجعین دارای کدینگ بوده و مراحل مختلف انجام تشریفات گمرکی بدون حضور ارباب‌رجوع صورت می‌پذیرد، ضمن اینکه شناسایی و پیگیری هرگونه تخلفات احتمالی به سادگی از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی امکان‌پذیر است.

[ منبع این مطلب سایت عصرایران، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت عصرایران، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X