ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کسری بودجه 30 درصدی دولت عربستان در سال 2017

تهران - ایرنا - جدیدترین داده ها و آمار از وضعیت اقتصادی عربستان سعودی حاکی از آن است که بودجه دولت این کشور درسال 2017 با کسری 30 درصدی بسته شده است که این بیانگر ادامه مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی در این کشور نفتخیز است.

به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از روزنامه الرای کویت٬ جدیدترین اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت دارایی عربستان سعودی حاکی از آن است که دولت این کشور حجم هزینه های خود در سال 2017 را افزایش داده است و همچنان با کسری بودجه دست و پنجه نرم می کند .
بر اساس اطلاعات موجود٬ دولت عربستان در سال 2016 با کسری بودجه 79 میلیارد دلاری روبرو شده است که همچنان از افزایش بحران مالی در این کشور حکایت دارد .
اقدام های اقتصادی جدید سعودی ها از جمله کم کردن حقوق اعضای مجلس مشورتی و وزیران، پرداخت حقوق طبق تاریخ میلادی و افزایش عوارض وهزینه حج عمره نشان می دهد بحران اقتصادی بر آسمان عربستان سایه افکنده است. به عقیده کارشناسان روند اختلافات میان شاهزاده های سعودی و نبود ثبات مدیریتی در این کشور روز به روز بر شرایط نامناسب ابن کشور می افزاید و توطئه نفتی که رژیم آل سعود دو سال پیش برای ایران و روسیه ایجاد کرده بود٬ امروز به ضرر خود این کشور تمام شده است.
کارشناسان با اشاره به اشتباه محاسباتی سعودی ها درباره بازار نفت تاکید کردند، عربستان تصور می کرد منابع مالی کافی برای یک دوره طولانی مدت پایین ماندن قیمت نفت را دارد و خواهد توانست در چنین شرایطی رقبای خود را به عقب براند، اما بر خلاف میل سعودی ها، روند کاهشی قیمت نفت بیش از حد طولانی شد و مشکلات عدیده ای را برای سعودی ها ایجاد کرد.
در همین حال میزان بدهی های مستقیم دولت عربستان در سال 2015 به 37.9 میلیارد دلار افزایش یافته بود که کل آن بدهی های داخلی و معادل 5.9 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور تا پایان سال 2015 بود.
خاورم**320**2041**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کسری بودجه 30 درصدی دولت عربستان در سال 2017» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X