ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اوباما سرآشپز کنسولگری روسیه را هم اخراج کرد

مسکو - ایرنا - بین 35 دیپلمات روس اخراج شده و اعضای خانواده های آنان از آمریکا که به مسکو بازگشتند، سراَشپز کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو هم دیده می شود که براساس فرمان باراک اوباما به عنوان عنصر نامطلوب اخراج شده است.

به گزارش ایرنا، هواپیمای ایل-96 گروه هوایی ویژه ریاست جمهوری روسیه بامداد امروز (دوشنبه) در فرودگاه ونووکوا در مسکو فرود آمد.
هواپیمای ویژه گروه پروازی ریاست جمهوری روسیه که برای بازگرداندن دیپلمات ها به دستور ولادیمیر پوتین به آمریکا اعزام شده بود، یکصد سرنشین شامل 31 دیپلمات سفارت در واشنگتن، چهار کارمند سرکنسولگری در سانفرانسیسکو و اعضای خانواده های آنان را به مسکو بازگرداند.
بین اخراج شدگان سرآشپز سرکنسولگری روسیه هم قرار دارد که از طرف آمریکا نامطلوب اعلام شده است.
هفته نامه روسی آرگیومنتی ایفاکتی در نسخه آنلاین خود به نقل از بیانیه فیس بوکی سرکنسولگری روسیه نوشت: سرآشپز روسی یکی از چهار کارمند اخراج شده است که به مسکو بازگشت.
اوباما پنجشنبه گذشته مجموعه ای از تحریم ها و اقدام ها از جمله اخراج 35 دیپلمات روسی را از آمریکا به عنوان پاسخ به حمله سایبری منتسب به روسیه اعلام کرد.
از سوی دیگر، رسانه های روسی گزارش دادند که دو مجتمع روسی در مریلند و نیویورک با ادعای انجام فعالیت اطلاعاتی ضدآمریکایی بسته شده است.
اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در واکنش به این اقدام اوباما گفت: مسکو دیپلمات های آمریکایی را اخراج نمی کند و دیپلماسی خود را تا سطح آشپزخانه ای پائین نمی آورد.
وی روز جمعه پس از ارائه فهرست 35 نفره دیپلمات های آمریکا برای اخراج از روسیه اعلام کرد: مسکو حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می داند، ولی براساس مصالح ملی و خردمندی عمل خواهد کرد.
رئیس جمهوری روسیه گفت: خانواده های دیپلمات های آمریکایی مقیم روسیه نیز از حضور در مکان هایی که معمولا در آغاز سال نو گرد هم می آیند، منع نمی شوند.
تصمیم برای ارسال هواپیمای ویژه از سوی رئیس جمهوری روسیه با توجه به دشوار بودن تهیه بلیط هواپیما در ایام تعطیلات سال نو در امریکا گرفته شد.
اروپام*391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا


[ منبع این مطلب سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

توضیحات:
مطلب فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.
X